Primátor Bém: Olympiáda v Praze by městu pomohla od dluhů

Praha jako olympijské město (?)

Praha jako olympijské město. O konání letních olympijských her v českém hlavním městě sní generace sportovců. S předběžným návrhem na uskutečnění tohoto snu přišel počátkem měsíce pražský primátor Pavel Bém. S Pavlem Bémem o jeho sportovně-marketingové vizi hovořil Herbert Brynda.

Čeští a českoslovenští sportovci a fanoušci měli geograficky nejblíže na letní olympiády v Německu, ať už v rozděleném - v Mnichově před jednatřiceti lety - nebo nacistickém, v Berlíně roku 1936. Během červencového zasedání MOV v Praze se do popředí zájmu dostal neoficiální návrh pražského primátora Béma na uspořádání LOH v roce 2016, případně 2020. Pavla Béma jsem se proto zeptal, jestli to pro české hlavní město není přece jenom velké sousto:

"Jsou dva základní argumenty, proč to není velké sousto a proč to může být velmi realistický projekt. Zaprvé, olympijské hry v dnešní postmoderní době jsou nekonečným marketingovým projektem. Každé velké město, které v posledních desetiletích organizovalo olympijské hry, si udělalo takovou reklamu, že by ji nikdo jinak nemohl zaplatit. Jsem přesvědčen, že to je přesně ten fenomén, který Praha potřebuje a který by si ve středoevropském kontextu zasloužila. Tím druhým argumentem je skutečnost, že Praha má dnes před sebou řadu infrastrukturních výzev, musí dostavět městský okruh, silniční a dálniční okruh, metro. Má problémy s infrastrukturou také v jiných oblastech, rekonstruujeme například také ústřední čistírnu odpadních vod. To vše jsou infrastrukturní projekty v řádech desítek miliard korun a Praha prostě potřebuje investiční impulsy. Potřebuje samozřejmě vlastní zdroje - ty nějaké má, potřebuje ale také zdroje státního rozpočtu a potřebuje zahraniční investory."

A právě finanční prostředky a propagace města jsou pro Pavla Béma a jeho vizi olympijské Prahy klíčové:

"Olympiáda je čistě z pragmatického hlediska ideálním nástrojem k získání pozornosti nejen zahraničních investorů, ale také poslanců, senátorů a státního rozpočtu. Pro mě má možná kandidatura Prahy dvě roviny: zaprvé, rovinu propagační a marketingovou, zadruhé, rovinu ekonomickou. Nejedná se o žádný politický naivismus nebo populismus, ale o naprostý pragmatismus. Jsem si stoprocentně jist, že v okamžiku, kdy se začne hovořit - a v této chvíli hovoříme jen o záměrech - o možnostech zvážit, jestli Praha má nebo nemá na pořádání olympiády a když se o tom začne hovořit skutečně vážně a v realistických, ekonomických a marketingových termínech, tak jsem přesvědčen, že se to pomyslné kyvadlo státního rozpočtu vychýlí a Praha získá to, co potřebuje, aby se už dále nemusela zadlužovat. To není do budoucna efektivní cesta."

A jak by si pražský primátor představoval první přípravné kroky k akci takovéhoto rozsahu?

"Jsme připraveni pro olympiádu udělat leccos, v této chvíli se nicméně jedná o jakési zásnuby. Jedná se o mnoho práce: podívat se do regionálních rozvojových možností Prahy, vytvořit jakousi analytickou mapu sportovišť v Praze, srovnat ji s olympijskými potřebami a v územním plánu hlavního města Prahy vytvořit prostor, aby některé z těch rozvojových lokalit mohly být do budoucna použity právě pro infrastrukturu v souvislosti s olympiádou. A pak samozřejmě provést kvalitní ekonomickou a marketingovou, kolik by to všechno případně Prahu stálo."

Podle Béma má Praha velké rezervy ve využití ploch - možných sportovišť a poukazuje na příznivý dopad, který na své bezprostřední okolí má stavba hokejové haly ve Vysočanech. Olympiáda v Praze by podle něj znamenala mnohem silnější impuls:

"Když si uvědomíte, že v Praze existuje minimálně dvacet pětadvacet rozvojových ploch, které jsou ostudou nebo jakousi černou dírou Prahy... Jako příklad dám onen kritizovaný projekt stavby Sazka arény, kde jsme ještě před rokem a půl mohli vidět průmyslovou zónu po bývalém ČKD, která vypadala jako měsíční krajina, přestože je relativně v centru města. Mimochodem, jsem přesvědčen, že výstavba haly pro mistrovství světa v ledním hokeji bude dokončena včas a to proběhne bez jakýchkoliv problémů. Když se na to místo podíváme za dva roky, tak uvidíme obrovskou změnu toho původně industriálního a měsíčního území. Teprve pak doceníme, co ta desítka miliard korun, která toto území zasanuje, co ve skutečnosti pro město jako takové znamená. To je podle mě rozhodující. Pro nás je obrovskou stimulací pustit kapitál do rozvojových území, která jsou náročná a nákladná."

Tolik exkluzivní rozhovor Radia Praha s pražským primátorem Pavlem Bémem o potenciálně olympijské Praze.