Podle biskupa Malého potřebuje Bělorusko hlavně pozornost Západu
Pražský biskup Václav Malý strávil týden v Bělorusku, kde sledoval každodenní postsovětský život a především dodržování lidských práv v zemi. S předsedou české rady "Spravedlnost a mír" hovořil Herbert Brynda.
Cílem cesty biskupa Václava Malého do Běloruska bylo - podle jeho vlastních slov - seznámit se se situací v oblasti lidských práv, s postavením církví a občanských iniciativ. Biskup Malý, signatář Charty 77 a moderátor pokojných demonstrací v roce 1989, navštívil v Bělorusku, kromě hlavního města Minska, také oblast na jihu země, která byla zasažena černobylskou katastrofou a okolí města Brest.
"Takže jsme poznal život nejen intelektuální a občanské elity, ale mohl jsem také nahlédnout do života běloruských občanů na běloruském venkově,"
říká biskup Malý a dodává, že představy středo- a západoevropanů o povaze běloruského režimu, v jehož čele stojí prezident Alexandr Lukašenko, jsou mnohdy zjednodušené a zbytečně personifikované. Běloruský režim je podle Malého autoritativní, avšak rafinovaněji a méně prvoplánově než tomu bylo například v Československu před rokem 1989. Upozorňuje také, že přese všechno má jistou podporu obyvatelstva. To však neznamená, že by v oblasti lidských práv a občanských iniciativ bylo všechno v pořádku, právě naopak. Podle Václava Malého vyvíjí režim největší tlak proti svobodě slova a svobodě projevu:
V Bělorusku podle Malého také dochází ke státnímu zvýhodňování pravoslavné církve na úkor ostatních konfesí a to především na chudém venkově, baště prezidenta Lukašenka, kde obyvatelé země s pohnutou historií, oceňují hlavně fakt, že jejich vůdce zajistil zemi klid a mír. Přestože je Bělorusko ve srovnání se západními zeměmi chudé, není mu podle Václava Malého třeba poskytovat klasickou humanitární pomoc:"Ale rozbít tu informační blokádu Běloruska, protože pokud se mluví o Bělorusku, tak se o něm informuje velmi zjednodušeně: prezident Lukašenko a Bělorusko. Ale život je mnohem mnohotvárnější, rozmanitější a bohatší, tudíž vůbec upozornit na to, že Bělorusko existuje, co v něm existuje, jaké iniciativy tam existují a jak lidé žijí. Protože povědomí Evropanů o tom není příliš silné."
Václav Malý se před nedávnem vrátil z obdobné cesty na Kubu, situaci na "Ostrově svobody" však hodnotí ve vztahu k lidským právům jako mnohem nepříznivější.