Vlna romské imigrace ze Slovenska bezprostředně nehrozí
Vláda se ve středu zabývá příčinami a dopady možné mirace slovenských Romů do České republiky. Zprávu na toto téma předkládá ministr vnitra Stanislav Gross. Otázkou se budeme zabývat v následujících minutách i v našem vysílání, v příspěvku Viléma Faltýnka.
Nyní žije v České republice 10 a 14 tisíc slovenských Romů. Ministr vnitra Stanislav Gross se obává, že po vstupu do Evropské unie by k nám mohli přicházet další, v počtu desítek až stovek tisíc. "Jak já tak celá vláda považujeme tento problém za velmi závažný a chceme udělat všechno pro to, aby nedocházelo k migraci slovenských Romů do české republiky, která by byla motivována tím, že tady jsou nějaké lepší sociální podmínky pro jejich život. My musíme udělat všechno pro to, aby taková vlna do České republiky nedorazila, protože by to bezpochyby znamenalo zátěž pro Českou republiku, zvýšení sociálního a zřejmě i etnického napětí," uvedl Gross ve středu.
Po vstupu do Evropské unie budou mít imigranti v české republice možnost evidovat se na úřadech práce a uplatňovat nárok na dávky v nezaměstnanosti. Odbornou analýzu situace objednalo ministerstvo vnitra u Mezinárodní organizace pro migraci a koordinátorem byl za tuto organizaci Roman Kryštof. Podle něj se zpráva zabývá pouze migračním potenciálem, nikoli konkrétní valící se migrační vlnou. Měl by příliv většího množství Romů ze zahraničí vliv na postavení českých Romů?
"Určitě ano, tady existují příbuzenské vazby a vedlo by to k ještě většímu sociálnímu propadu těch zghettuizovaných lokalit, které už tady jsou. Ale je velmi hypotetické, že by to bylo v nějakém krátkém čase větší vlna. Ale je důležité to monitorovat, protože situace v osadách zejména na východě Slovenska je blízká něčemu, čemu by se dalo říkat humanitární katastrofa." Jak řekl Kryštof Radiu Praha, je třeba velmi rozlišovat slovenskou migraci z romských a neromských skupin. "Slováků je tu asi 90 tisíc a je to imigrace nesmírně prospěšná pro českou společnost. Jiná věc je přistěhovávání lidí z prostředí, které je na úrovni třetího nebo čtvrtého světa, kteří nemají žádné potřebné kvalifikace, jejichž orientace v českém prostoru je velmi obtížná a kteří se pak v těch ghettech uchylují k aktivitám, které nejsou přínosné, to je to kriminogenní prostředí, které vede k prostituci, obchodu s drogami a podobně."
Podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha by Česká republika byla schopna zvládnout příliv v řádu stovek lidí. Větší množství by Česká republika musela řešit ve spolupráci s Evropskou unií. Že by taková situace nastala, ovšem podle Škromacha není pravděpodobné.