V Česku k rabování nedojde, tvrdí Romové
Experti varují vládu - pokud Slovensko nezvládne sociální nepokoje, Romové odtud zamíří do Česka. Někteří tu mají příbuzné, na delší cestu by neměli peníze a navíc jsou přesvědčeni, že by se měli v Čechách lépe. Drtivá většina totiž netuší, že by na sociální dávky neměli nárok. Více informací má Zdeňka Kuchyňová.
"Ta naše terénní šetření do velké míry přinesla takové zjištění, že ta solidarita mezi romskými rodinami už samozřejmě klesá. Jednak je to tou časovou odloučeností, jednak těmi ztíženými sociálními podmínkami."
Je těžké však cokoli předvídat. Ani rabování, jako reakci na snížení dávek, nikdo nečekal. Mnozí slovenští Romové se domnívají, že by se měli v Česku lépe. Zatímco na Slovensku zvýšila vláda daň na potraviny na 19 procent, v Česku zůstávají ve snížené pětiprocentní sazbě. Slovenští Romové ale nevědí, že by v Česku neměli na sociální dávky nárok. Jak situaci na Slovensku hodnotí čeští Romové, to je otázka pro Ivana Veselého z občanského družení Dženo.
"Vnímáme to do slova a do písmene jako neschopnost slovenských politiků řešit vysokou míru nezaměstnanosti ve východoslovenském kraji. Tam se nic nevyrábí. Tam desetitisíce Slováků nemají možnost v okolí sto kilometrů sehnat práci."V České republice se teď také zpřísnily sociální dávky, nemáte obavy, že se budou čeští Romové také radikalizovat?
"Já z toho obavu nemám, protože ta situace v České republice je diametrálně odlišná. Romové tady jsou mentalitou někde úplně jinde. Reforma sociální politiky, kterou připravuje česká vláda, je podmíněna určitými povinnostmi těchto lidí a je kompenzována také vytvářením určitých pracovních míst pro tuto skupinu obyvatelstva."
Přísnější pravidla začala v Česku platit od nového roku. Ministr práce Zdeněk Škromach se přitom netajil slovenskou inspirací. Pokud lidé nebudou spolupracovat s Úřadem práce nebo posílat děti do školy, mohou o část dávek přijít. Obavy z exodu Romů se ozývají také v Evropské unii i Česko už začalo pečlivěji hlídat hranice.