Jiří Gruša, archivní snímek z roku 1991, foto: ČTK
Před týdnem byl v Mexico City český velvyslanec ve Vídni a spisovatel Jiří Gruša zvolen prezidentem mezinárodního centra PEN klubu. V pátek na tiskové konferenci ve Vídni představil své záměry a představy. Více na toto téma Vilém Faltýnek.
Jiří Gruša, archivní snímek z roku 1991, foto: ČTK
Prvním předsedou byl v roce 1921 zvolen John Galsworthy. České centrum PEN klubu bylo ustaveno 15. února 1925 v kavárně Louvre na pražské Národní třídě, kde se sešlo třicet osm českých spisovatelů. Jako předsedu si zvolili Karla Čapka. Účelem této organizace je, jak praví její organizační řád, vytvořit společenské středisko pro literární tvůrce, napomáhat vzájemným stykům mezi spisovateli doma i v zahraničí a dbát, aby nikde nebyla porušována svoboda projevu. Protože to v českých podmínkách nebylo možné, přestal český PEN klub po roce 1948 vyvíjet činnost. Dnes je obnoven, jeho předsedou je Jiří Stránský. Ve Vídni máme spolupracovnici Petru Horákovou, která se zúčastnila Grušovy tiskové konference: Jaké má o svém působení v čele této významné organizace představy? "Jiří Gruša řekl, že právě přiletěl z Mexico City, prezidentem je teprve týden, tzn. že si teprve musí vytvořit nějaký plán provozu, a proto nejdřív musí hovořit se svými partnery, s rakouskou pobočkou, s londýnskou centrálou. Jeho představa je zlepšovat komunikaci a otevřenost komunikace. Také mnohokrát opakoval výraz svoboda slova, svoboda vyjadřování (on používal anglický výraz "freedom of expresion"). Řekl, že toto slovní spojení lze taky obrátit, a to tedy jako vyjadřování svobody. Svobody od nenávisti. Tak chápe Gruša svobodu slova. Dále řekl, že se pokusí pracovat na zlepšení postavení malých jazyků a literatur a nějak jim zprostředkovat vstup na trhy velkých literatur. Těmi malými literaturami nemyslel jen českou, ale i daleko menší literatury."
Jak Pavla Horáková zjistila, Jiřího Grušu do funkce navrhla rakouská pobočka PEN klubu, jejímž je při svém působení na rakouském velvyslanectví členem. "Rakouská pobočka přišla s tímto nápadem navrhnout Jiřího Grušu do čela, a dlužno poznamenat, řekl Gruša, že Češi se připojili."
Jak hodlá Jiří Gruša kombinovat dvě náročné diplomatické funkce?
"Po svém zvolení prezidentem PEN klubu se Jiří Gruša rozhodl opustit velvyslanecký post a řekl, že je jen otázkou technickou zavolat ministru zahraničí, oznámit svou rezignaci a domluvit se na předání úřadu."
Z Vídně telefonovala naše spolupracovnice Pavla Horáková.