Budeme mít "Společné nebe" se Slováky?
Česko-slovenská vojenská spolupráce není špatný nápad, tvrdí ministři obrany obou republik. Během jednání se dohodli, že i nadále má smysl vysílat do mírových misí česko-slovenské prapory. Další spolupráci vidí například ve vojenském školství.
"V rámci specializace jsou naše cíle podobné, ne-li shodné."
Užší spolupráci chtějí obě strany navázat, jakmile se Slovensko stane členem NATO, tedy příští rok v květnu. Společnou cestu vidí ministři ve vysokém vojenském školství. Konkrétní podobu spolupráce však ministři novinářům nesdělili.
"V současnosti je nejdůležitější společná jednotka KFOR a modernizace MIG-24."
Prohlásil před novináři slovenský ministr obrany Juraj Liška. Slováci totiž dokončují studii, z níž podle Lišky plyne, že ke vzdušné obraně jim bude v nejbližších pěti až sedmi letech stačit modernizovaný letoun MiG-29. Slovenská armáda se chystá, tak jako česká strana, ke zrušení povinné vojenské služby. Ovšem Česká republika je podle vojenských odborníků s procesem profesionalizace o mnoho dál. Zda a jak bude Česko pomáhat Slovákům během tohoto procesu ministr Kostelka odmítl komentovat s tím, že dosud probíhají jednání. Stejně vyhýbavě odpověděl na dotaz novinářů slovenský ministr Liška, zda-li Slovensko oficiálně požádá českou stranu o ochranu vzdušného prostoru, pokud česká strana nakoupí nebo si pronajme nadzvukové letouny. Ministři se před novináři shodli, že to jsou předčasné úvahy. Debaty k česko-slovenskému projektu Společné nebe se podle nich vedou zatím jen na expertní úrovni.