V Praze žijí tři tisíce lidí bez přístřeší

Foto: Evropská komise

3096 osob, to je výsledek sčítání bezdomovců, které proběhlo letos v únoru na území Prahy. K dispozici je tedy první konkrétní a prokazatelný údaj, až dosud se o počtech lidí bez přístřeší v Praze jen spekulovalo. Sčítání bezdomovců v Praze bylo vůbec první v zemích někdejšího východního bloku.

Foto: Evropská komise
Samotné sčítání proběhlo 19. února mezi osmou a desátou hodinou večer. Jaký byl výsledek? To je otázka pro jednoho z organizátorů projektu Ilju Hradeckého ze sdružení Naděje.

"V průběhu sčítání jsme se setkali s 3096 lidmi, které jsme identifikovali jako bezdomovce. Jednak byli na veřejných prostorách, v místech určených pro bezdomovce, počet byl doplněn o údaje z institucí a míst, kam se sčítací komisaři nedostali. Zjistili jsme, že 14% bylo žen a 86 % mužů, muži byli nejčastěji ve věku od 25 do 60 let. Z jiných údajů máme zjištěno, že jedním vrcholem věkové křivky je věk kolem 50 let a druhý kolem 30, což je novinka."

Kolik bylo v letošní zimě pro tyto lidi míst?

"Celkem asi 700, ten poměr mezi počtem lidí na ulici a počtem lůžek pro ně je asi 3:1. Optimální by bylo, kdyby ti lidé nemuseli nocovat v tramvajích."

Zmíněné počty lidí bez přístřeší se týkají pouze Prahy. V jiných městech České republiky takový projekt zatím nechystají. Zástupci sdružení poukazují na to, že v zahraničí provádí census stát, v Praze to byli dobrovolníci. Více Stanislav Fiala z Arcidiecézní charity Praha soudí

"Toto sčítání vzniklo na popud zespoda, z organizací, které se s bezdomovci pracují. Pokud se i v jiných městech takové organizace spojí a uspořádají to co my, je to možné. Logičtější by bylo ale kdyby to bylo naopak, Kdyby takový projekt vznikl na popud města, magistrátu a tyto instituce na tom jen participovaly."