Václava Klause přijal čínský prezident nad plán

Prezident Václav Klaus a jeho čínský protějšek Chu Ťin-tchao během uvítacího ceremoniálu na pekingském náměstí Tchien-an-men, foto: ČTK

V Pekingu ve čtvrtek vyvrcholila státní návštěva českého prezidenta Václava Klause v Čínské lidové republice. Cestu prezidenta sleduje zvláštní zpravodajka Českého rozhlasu Alžběta Bajgartová. Hovořil s ní Zdeněk Vališ.

Prezident Václav Klaus a jeho čínský protějšek Chu Ťin-tchao během uvítacího ceremoniálu na pekingském náměstí Tchien-an-men,  foto: ČTK
Prezident jednal ve čtvrtek se svým čínským protějškem i s premiérem země. O čem si povídali?

"Prezident Václav Klaus probral s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem opravdu řadu důležitých témat. Mluvili především o ekonomické spolupráci obou zemí. Během cesty Václava Klause po Číně se uskutečnila celá řada jednání podnikatelů, uzavřelo se několik kontraktů a podepsalo několik smluv. Čínský prezident při tom jednání vyzval české firmy, aby se podílely na přípravě Olympijských her 2008, aby do Číny investovaly. Pozval je také na Expo do Šanghaje v roce 2010. Prostřednictvím Václava Klause pobídl čínský prezident české podnikatele k investicím do modernizace čínského západu a severovýchodu, těch velmi zaostalých oblastí. A na řadu přišla také otázka lidských práv."

Václav Klaus řekl v Hongkongu, že o lidských právech bude mluvit až v Pekingu. Jak tedy nadhodil toto téma?

"Ono to možná bude pro mnohé překvapením. Musím se přiznat, že mě samotnou překvapilo, že na toto téma došla řada. Václav Klaus potom večer po jednání řekl, že jeho rozhovor s čínským prezidentem byl velmi otevřený a že se domnívá, že si Číňané uvědomují problémy a nedokonalosti své obrovské a v mnohém pořád ještě rozvojové země. O ChuŤ in-tchaovi se říká, že je údajně odhodlaný vést dialog o problematice lidských práv s celou Evropou. Jednání obou prezidentů se protáhlo právě proto, že se hovořilo na toto téma. Na adresu českých organizací, žádajících svobodu čínským politickým vězňům, Václav Klaus vzkázal, že Čína o tom ví a že mají ve své aktivitě pokračovat."

Jak je vůbec v Číně vnímána první návštěva českého prezidenta v historii?

"Já bych řekla, že média o té návštěvě informují jako o každé důležité státní návštěvě. Tady je ale zajímavý jeden moment. Václava Klause přijal čínský prezident letos takříkajíc nad plán, takže ta návštěva byla svým způsobem výjimečná. Jinak ale v Paláci lidu se tento týden dveře netrhly a když se v době, kdy prezidenti jednali, Livia Klausová procházela po paláci s doprovodem, potkala se na chodbě s bývalým americkým prezidentem Georgem Bušem starším."