První pracovní den České republiky v EU

potraviny_lednice2.jpg

Během prvního pracovního dne po našem vstupu do Evropské unie lze sledovat, co všechno se změnilo. Především podražily hospody a restaurace. Ovšem potraviny v obchodech, z jejichž zdražení měli lidé strach, se zatím drží, stejně jako běžné zboží v obchodech. Na hranicích s ostatními unijními zeměmi skončily pravidelné celní kontroly a díky tomu zmizely mnohahodinové fronty kamionů. Co všechno se mění?

Můžeme volně pracovat a studovat v Evropě, i když zatím platí určitá přechodná opatření. Při cestě do států unie můžeme použít jako cestovní doklad i platný občanský průkaz. Hranice se otevírají a hrozí odliv pracovní síly do zemí unie. Špidlova vláda je si toho, podle slov ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha, vědoma. Slibuje program, kterým chce kabinet udržet české pracovníky doma. Nadále však pokračuje vláda ve vyjednávání, jehož cílem je volný přístup na pracovní trhy celé unie. Ministr Škromach doufá, že většina zemí nebude trvat po dvou letech na dalším přechodném opatření:

"Což myslím, že bude pozitivní. Pokud jde o volný pohyb, tak nebude bránit podnikatelům, studentům, rodinným příslušníkům, důchodcům, turistům, aby se pohybovali v EU. Mohli studovat, stěhovat se ke svým rodinným příslušníkům a podobně."

Foto: Evropská komise
Přestože do zemí Evropské unie můžeme putovat jen s občanským průkazem, s namátkovými kontrolami však musíme počítat i nadále. Jak upozornil ředitel ústecké pobočky cizinecké a pohraniční policie Milan Babičík, například společné česko německé policejní hlídky budou důkladně prohlížet cestovní doklady.

"Může to být člen EU, který bude podroben důkladné kontrole, tedy i například kufru, jestli tam nemá běžence. Nebo může být použit pes- specialista na drogy, výbušniny. Chceme zabránit zneužívání cestovních dokladů. Máme tým specialistů, kteří se zaobírají zkoumáním cestovních dokladů. Ti by měli padělky odhalit."

Coby součást Evropské unie a tedy i jednotného evropského trhu by mělo být jednodušší i například reklamovat zakoupené zboží ve všech členských zemích. To ale zatím v praxi nefunguje. Josef Tržický z Ministerstva průmyslu a obchodu slibuje, že jeho resort to napraví.

"Evropské spotřebitelské centrum by mělo vzniknout i v České republice, tak jako už existují ve většině zemí EU. Mělo by vzniknout v Praze a mělo by být založeno do konce letošního roku, tedy podle našich odhadů."

České restaurace a hospody musejí od května odvádět do státní kasy o 14 procent vyšší DPH, takže zdražují především jídlo. Zatímco ještě v pátek jsme nabízeli nejlevnější smažený sýr s přílohou za 48 korun, nyní stojí 54 korun, uvedl například majitel olomoucké restaurace U Anči Dalibor Ondráček.