Holub: Gross musí vysvětlit, proč nová vláda vzniká
Od konce červa, kdy podal demisi dosud úřadující permiér Vladimír Špidla, stále pokračuje jednání o sestavení nové vlády. O průběhu a perspektivách jednání hovořil s komentátorem Petrem Holubem Jaromír Marek.
Jednání o sestavování nové vlády jsou v plném proudu, nicméně podle všeho to vypadá, že bude vláda sestavena na stejném půdorysu, jako vláda předešlá. Co bylo tedy cílem celého toho zemětřesení? Pouze sesadit Vladimíra Špidlu?
"Zrekapitulujme si, co se stalo. V sociální demokracii byl jakýsi poryv, který neustál její předseda a zároveň premiér Vladimír Špidla a rezignoval. Jeho nástupce Stanislav Gross se nyní snaží tu situaci dát do pořádku, můžeme jen spekulovat, nakolik se podílel na svržení Vladimíra Špidly nebo nakolik se jen vezl s tím proudem nespokojenců. Nicméně musí teď dát věci dohromady a využívá možnosti, které jsou. Ukazuje se, že jsou stejné, jako byly před tím. Ta výtka, že Grossovi a jeho spojencům nešlo při zbavování se Špidly o nic než o moc, ta je na stole. Pokud nepřijdou s něčím novým a zajímavým, budou se jí jen těžko bránit. Teď už je ale jisté, že zatím nic připraveného nemají. Je to prekérní situace pro celou vládní koalici."
Četl jsem názor jednoho komentátora, že teď už nejde ani tak o program vlády, ale o záchranu sociální demokracie a Unie svobody...dá se to říci i takto?
"Stanislav Gross teď musí vysvětlit, proč ta vláda vzniká. Buď musí říci, museli jsme se Špidly zbavit, protože už nedokázal vládu efektivně řídit nebo říct, vstoupili jsme do EU a vláda musí znovu odpovědět na nějaké politické otázky. Zdá se, že zvolí tu druhou možnost. Teď si musíme všichni počkat, jaké programové prohlášení, co v něm bude nového. Špidlova vláda řadu věcí nezvládala, ať již reformu důchodů, reformu zdravotnictví a vysokoškolskou reformu. Kdyby Gross a jeho lidé přišli s nějakými takovými reformami, tak by možná nakonec mohli se svým vládnutím dopadnout dobře. Ale možná budeme rádi, když ta vláda dva roky alespoň vydrží a dodrží alespoň program konvergence, kterým se EU zavázala, že sníží rozpočtový schodek."
Zatím má v rukou opratě prezident Václav Klaus, který zatím ještě Stanislava Grosse nepověřil sestavením vlády a už přišel s tím, co se od něj dalo čekat, totiž požadavkem na změnu volebního systému (z poměrného na většinový). Je možné, že by tato změna mohla nyní v české politické scéně projít?
"V tuto chvíli se na tom může politická reprezentace shodnout jen ztěží, musela by se najít ústavní většina pro změnu Ústavy a to není nikdo snadné. K této Klausově iniciativě bych řekl totéž, co k celému puči uvnitř sociální demokracie: politici snad nevidí, že je zde zapotřebí udělat několik důležitých reforem a jen se snaží přeskupovat moc a znovu vytyčovat hřiště, na kterém o tu moc chtějí bojovat. Pokud se po celkem zbytečné výměně vlády budou věnovat změně ústavy, myslím si, že selhala celá politická reprezentace a nejen sociální demokracie."