Česko trvá na zpřísnění režimu na česko-slovenské hranici
1. května vstoupily společně Česká i Slovenská republika do EU. Režim na společné česko-slovenské hranici by však přitom paradoxně měl být od příštího roku přísnější než doposud. Vlády obou zemí totiž letos v lednu podepsaly smlouvu, která upravuje pravidla pohybu přes společnou hranici. Ta mají být mnohem přísnější než doposud. Více Jaromír Marek.
O česko-slovenské hranici včera při setkání s českým prezidentem Václavem Klausem hovořil i jeho slovenský protějšek Ivan Gašparovič. Podle něj není takto přísný režim na hranici zapotřebí. Klaus podle svých slov tuto otázku považuje za umělý problém, který by si měly Praha a Bratislava vyřešit bilaterálně. Podle premiéra Stanislava Grosse však smlouva vstoupit v platnost musí.
"Je to závazek, ke kterému se zavázaly obě republiky a je to podmínka jejich členství v EU. Nyní se budeme snažit hledat shodu v Parlamentu, případně znovu o těchto věcech v Bruselu jednat. V tuto chvíli skutečně porušujeme naše závazky. Už z toho pohledu, že když jde přes hranice občan ČR nebo SR, má jiný režim, než když jde přes hranice třeba občan Německa, velké Británie nebo Rakouska. To je v naprostém rozporu s prostředím, ve kterém nyní jsme."
Zanedlouho budou obě země součástí schengenského prostoru...nemáte pocit, že dohoda je zbytečná?"Až tam budeme, bude zbytečná, stejně jako desítky jiných dohod. V tuto chvíli porušujeme jednotný přístup k občanům EU a to možné není. Mimochodem, nedávno jsem čelil tlaku z Hodonína, že neexistence této dohody brzdí rozvoj cestovního ruchu. Ten se nyní může na česko-slovenském pomezí rozvíjet jen mezi občany ČR a SR. Pokud to zvýhodnění neplatí např. pro němce, Holanďany, tak co by třeba do těch Beskyd chodili?
Smlouva byla podepsána letos v lednu, ale její ratifikace vázne. Slovenská vláda ale smlouvu považuje za nepotřebou a stáhla její návrh z programu svého jednání do doby, než projde českým parlamentem. Obě české parlamentní komory nicméně projednávání smlouvy odložily.