Američané v Praze napjatě sledovali volbu prezidenta USA

John Kerry, foto: ČTK

První listopadové úterý volily Spojené státy svého prezidenta. Soupeření mezi dosavadním republikánským prezidentem Georgem Bushem a demokratickým senátorem Johnem Kerrym s napětím sledovali i Američané žijící v Praze.

John Kerry,  foto: ČTK
Ozývalo se v noci z úterka na středu v jedné z pražských hospod, kam si Američané zvykli chodit. Žije jich tu podle odhadu asi deset tisíc a mnoho z nich trávilo hektickou volební noc u televizních obrazovek právě ve svých oblíbených hospodách. Satelitní vysílání CNN napjatě sledovali i v pražské agentuře Media Flow, která už téměř rok zprostředkovává kontakt mezi volebním štábem Johna Kerryho a radnicí v Horním Benešově na Bruntálsku, odkud pocházejí Kerryho předci. Ředitel agentury Jiří Frkal ve středu dopoledne prohlásil, že i kdyby jejich favorit John Kerry letošní prezidentské volby v USA nevyhrál, s jeho štábem zůstane agentura Media Flow nadále v kontaktu:

"My jsme stále hrdi na to, že předci pana Kerryho pocházejí z České republiky, a rozhodně budeme trvat na tom, že by měl co nejdříve přijet a navštívit nejen Českou republiku jako zemi svých předků, ale především Horní Benešov jako město, kde jeho předci žili. A všichni lidé, počínaje Madeleine Albrightovou a jejími spolupracovníky a konče českých velvyslancem ve Washingtonu Martinem Paloušem, byli nakloněni tomu, aby John Kerry utužil své vztahy s Českou republikou a rozhodně ji navštívil. Ať už jako prezident, anebo jako prezidentský kandidát, který těsně neuspěl ve volbách."

Starosta Horního Benešova na Bruntálsku Josef Klech  (vpravo) a místostarosta Jaroslav Žerotínský,  foto: ČTK
Informací o svých židovských předcích ze severní Moravy, kterou přinesla média počátkem minulého roku, byl John Kerry překvapen. Jeho dědeček Fritz Kohn se v Horním Benešově narodil v roce 1873, jako ani ne třicetiletý ale konvertoval ke katolicismu, změnil si jméno na Frederick A. Kerry a ve Spojených státech se stal úspěšným obuvníkem. John Kerry se podle Jiřího Frkala o své kořeny v Česku zajímá:

"Registruje, že Česká republika je na mapě, že jeho předci odtud pocházejí, a jakmile skončí volební kampaň, což prakticky dnešním ránem nastalo, se k tomu nějak postaví."

V samotném Horním Benešově americké prezidentské volby podle starosty Josefa Klecha sice sledovali, nejsou ale pro obyvatele dvouapůltisícové obce, kde je sedmnáctiprocentní nezaměstnanost, tím nejdůležitějším.

"Současná sociálně ekonomická situace obyvatel, ta mi leží nejvíc na srdci. To vyplývá z vysoké nezaměstnanosti a nízké kupní síly. Pak je to velká investiční akce, kterou v současné době provádíme. Je to výstavba kanalizace za cca 125 milionů korun s přispěním fondu Evropské unie Phare CBC, takže Horní Benešov je rozkopaný. To jsou věci, které mne momentálně asi nejvíc tíží."

Přesto zastupitelstvo v Horním Benešově letos v září odhlasovalo, že udělí Johnu Kerrymu čestné občanství. Podle starosty Klecha je to jediné čestné občanství v historii obce. Na místě, kde stál domek Kerryho židovských předků, bude instalována pamětní deska.