Dobré vztahy s USA nestojí na osobě G. Bushe
Americké prezidentské volby byly nejsledovanější globální událostí posledních měsíců. Rozhodovalo se v nich nejen o dalším vývoji světové velmoci, ale i o atmosféře v mezinárodních vztazích a vztazích s Evropskou unií. Potvrzení George Bushe ve funkci prezidenta Spojených států vyvolalo mezi českými politiky hojné potěšené reakce. Současně je ale slyšet názor, že dobré vztahy se Spojenými státy nejsou založeny na konkrétní osobě v prezidentském křesle.
Toto očekávání ze strany české vlády potvrzuje i ministr obrany Karel Kühnl: "Česká republika by musela vyjít a mít dobré vztahy s jakoukoliv americkou administrativou. Administrativu prezidenta Bushe již dobře známe, takže je to pro nás výhodou, zároveň si myslím, že prezident Bush ve svém druhém období, kdy už nebude pod tlakem nutnosti být znovu zvolen, bude moci být uvolněnější vůči Evropě a já předpokládám, že vztahy se budou zlepšovat."
Podle prezidenta Václava Klause a ministra zahraničí Cyrila Svobody bude znovuzvolení George Bushe americkým prezidentem znamenat kontinuitu dosavadní politiky Spojených států. "Většina amerických voličů svou volbou podpořila George Bushe v klíčových otázkách, jako je boj proti terorismu nebo angažovanost v Iráku. Tuto linii sledovala i česká diplomacie,"řekl ministr Svoboda. Bushův úspěch ve volebním klání potěšil i předsedu ODS Mirka Topolánka a bývalého prezidenta. Václav Havel věří, že Bush bude ve druhém prezidentském období nadále sloužit demokracii a světové bezpečnosti.Zklamané hlasy se na české politické scéně se ale nesou i z řad vládní koalice. Sociální demokrat Vladimír Laštůvka, předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny soudí: "Výsledky amerických voleb jsou podle mého názoru špatná zpráva pro svět, pro Spojené státy i pro mě. Já jsem si jako zbytek téměř celého světa přál, aby americké volby vyhrál John Kerry. John Kerry byl naděje, že Spojené státy najdou cestu ke zlepšení vztahů mezi Evropou a Spojenými státy, mezi Spojenými státy a zbytkem světa, Kerry byl naděje, že Spojené státy nebudou usilovat o dominanci ale o partnerství. My nepotřebujeme dominující Spojené státy ale spolupracující Spojené státy. Samozřejmě, dodávám - musíme respektovat výsledky amerických voleb, protože to je přání amerického lidu."
Ministr zahraničí Cyril svoboda antiamerické nálady části evropské veřejnosti i některých politiků odmítl. "Byla to podle něj právě anglosaská civilizace, která nikdy nepoznala totalitu. Euroatlantické spojenectví je pro budoucnost Evropy klíčové," uvedl Svoboda.
Ředitel ústavu mezinárodních vztahů Petr Drulák soudí, že oficiální reakce jsou především formální záležitostí. Kolik ale prozrazují o hlubších českých postojích?"Já si myslím, že společným jmenovatelem těch reakcí je stabilita. Většina politiků oceňuje zachování stability v česko-amerických vztazích, které jsou hodnoceny jako dobré, a je s tím spojena naděje, že tato vysoká kvalita česko-amerických vztahů bude tím pádem pokračovat, že se v podstatě nic moc nezměnilo. Na druhou stranu řada reakcí upozorňuje na to, že česko-americké vztahy nestojí a nepadají s jednou osobou. V podstatě ať je americkým prezidentem kdokoli, česko-americké vztahy mají hlubší základy, nestojí pouze na jedné osobě,"říká Petr Drulák.
Vítězství George Bushe přineslo také radost několika českým sázkařům. "Vysoké sázky byly na Bushe," řekl Dominik Mašek ze sázkové kanceláře, která vyplatila výhru 380.000 korun jednomu z pražských sázkařů, jenž na Bushovo vítězství vsadil čtvrt milionu korun. Rekordmanem je však pražský lékař Zdeněk Kaplan; podle Mladé fronty Dnes na vítězství republikánského kandidáta Bushe vsadil milion korun a vyhrál 1,6 milionu. Jeho sázka tak byla nejvyšší v historii sázení na nesportovní události.