Komunisté mění stranickou rétoriku, sociální demokraté chtějí inovovat volební program

Uplynulý víkend si nevybrali k jednání jen občanští, ale také sociální demokraté a komunisté. Ti zaujali svým prohlášením, že se chtějí veřejně distancovat od minulosti. Podrobnosti uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Logo KSČM
Komunisté mění stranickou rétoriku. Podle předsedy Miroslava Grebeníčka je třeba, aby všichni členové hodnotili zločiny totalitní komunistické vlády objektivně. Podrobil kritice vedení pražské organizace, které se ke KSČ před rokem 1989 otevřeně hlásí. Vyčetl jí také oslavu narozenin Klementa Gottwalda. Právě na ní zazněla slova Gottwaldova pravnuka, který volal po revoluční změně ve společnosti. Grebeníček také odmítl dělení společnosti na dělníky, rolníky a bohaté. Domnívá se, že je to už přežitek. Přitom ještě nedávno jakékoliv pokusy o reformy a jejich iniciátory kritizoval. Jde o zásadní obrat, nebo jen o předvolební taktiku? To je otázka pro politologa Rudolfa Kučeru.

"Já myslím, že to je taktika, oni se začali připravovat na situaci, kdy budou ve volbách soupeřit především s ODS. Nejde jim už tolik o to, aby si stále jenom získávali levicové voliče. Budou se snažit udělat takový obrat, aby byli přijatelnější i pro takové umírněné nebo možná až středové voliče. Já myslím, že pokud zůstanou tyto trendy, to znamená úpadek nebo téměř rozpad sociální demokracie, pak to nemůže ani jinak skončit, než že komunisté budou druhou nejsilnější stranou. Myslím si, že i ODS už vnímá tuto situaci, která pro ně vůbec nebude příjemná. Už dali také najevo, že by byli raději, kdyby proti nim stála sociální demokracie."

Nevzal Grebeníček svým prohlášením obrazně řečeno vítr z plachet svým odpůrcům ve straně i opoziční ODS, která kritizovala lpění na starých zásadách?

"Samozřejmě, že to je taktický tah i dovnitř strany. Ty jejich názory se nijak nezměnily, jsou stále stejné. Je to jenom taktický obrat."

Kromě vedení komunistů se sešel o víkendu i Ústřední výkonný výbor sociálních demokratů, kteří hodnotili situaci po trojích prohraných volbách. Předseda Stanislav Gross uvedl, že se strana musí stát pro voliče atraktivní, aby uspěla. Inovovat svůj volební program, být srozumitelná a změnit svou personální politiku. Podpořil i výrazné škrty v rozpočtu. Grossovi oponenti, zejména jeho soupeř o předsednickou funkci Zdeněk Škromach, se však na jednání do boje proti němu nepustili.

"To je především díky nedemokratickým pravidlům tohoto jednání. Předseda může mluvit jak dlouho chce a oponenti mají přesně vymezený minimální čas. Mě se zdá, že mnozí, kteří tam chtěli vystoupit, vyložit své odlišné názory nebo svou kritiku, prostě na to rezignovali. Protože během dejme tomu tří minut prostě nedokáže člověk říct uceleně svůj názor na předsedu nebo na stranický vývoj."