Třetí kultura
Použití slova třetí v ustálených spojeních nabývá nového nečíselného významu. Je to cosi alternativního, mimořádného, nepatřičného někdy i méněcenné.
Použití slova třetí v ustálených spojeních nabývá nového nečíselného významu. Je to cosi alternativního, mimořádného, nepatřičného někdy i méněcenné. V lidském životě hraje významnou roli počítání na jedna a dvě. Máme jednu hlavu, jedno srdce, ale dvě ruce, dvě nohy, dvě uši... Pohádkové třetí oko je už něco mimořádného. Lidský druh našeho kulturního okruhu žije v páru. Můžeme říct: "Nebudu vám dělat třetího", ve významu, nebudu vám, lidskému páru, který k sobě má citový vztah, překážet. Nebudu přebytečný, nepatřičný. Smlouvy podepisují dva, další zúčastněný je třetí strana jednání. V dialogu vystupujeme taky dva. Dialog je nejčastější forma komunikace. Pro záporný význam slova třetí máme následující doklad:...nabídnout jim bydlení v hotelu třetího řádu. V Českém národním korpusu jsem našla následující spojení s tímto významem číslovky třetí: třetí kultura, třetí věk, třetí cesta, třetí svět. Jsou to výrazy, které nejspíše najdeme v publicistice. Podívejme se na některé z nich. Pro mě nejnovější je spojení - třetí kultura. Z našich kontextů z korpusu pochopíme jeho význam: -V USA, ale i v jiných zemích se...formuje mnohočetná skupina intelektuálů, kteří si říkají digerati ( digitální literáti ), neformální skupina lidí slučující vlastnosti humanitně i exaktně orientovaných vzdělanců.... O digeratech se mluví jako o představitelích třetí kultury. V tomto spojení má slovo třetí význam něčeho nového, alternativního. Spojení třetí svět nelze definovat zeměpisně. Co míníme prvním a druhým světem? Byly to dvě sféry vlivu v období studené války - sféra vlivu USA a SSSR. Do pojmu třetí svět zahrnujeme země, ve kterých je bída. Jsou to tzv. rozvojové země. Spojení má některé další průvodní významové rysy. Sledujme je na následujících kontextech: -vysoká porodnost v zemích třetího světa je problém -...při vyhodnocení údajů o 63 zemích třetího světa došli specialisté k závěru, že by se dala obdělávat třikrát větší rozloha půdy, než jaká se obdělává dnes. Měli bychom projít i ostatní spojení s číslovkou třetí, ale čas nám to nedovolí. Není pro nás žádná třetí cesta, musíme končit. Někdy příště se podíváme ještě na spojení třetí věk.
Písnička Ivana Mládka o "zapeklité češtině" předeslala o čem je projekt, který vám na tomto místě Radio Praha nabízí.
Nejedná se o kurz českého jazyka, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je to spíše povídání a zamyšlení o češtině, jejích proměnách v závislosti na společenském životě, historii a podobně. Jednotlivé kapitoly se pozastavují u různých zvláštností a zajímavostí, které v současné češtině nalézáme.
Doufáme, že se vám tato série zastavení nad českým jazykem bude líbit. Přivítáme samozřejmě vaše názory a připomínky.
Seriál připravila Věra Schmiedtová - vědecká pracovnice Českého národního korpusu. O jakou instituci se vlastně jedná a o čem v novém seriálu uslyšíte, se dozvíte z následujícího rozhovoru, který s paní Schmiedtovou natočil Jaromír Marek..... Pozorování jazyka byla ověřena v Českém národním korpusu, podrobnosti o něm najdete na internetové adrese ucnk.ff.cuni.cz