Telefonní linka pomocníkem při odvykání kouření

0:00
/
0:00

Zkušený konzument alkoholu vám zcela přirozeně poradí, že na pořádnou kocovinu je nejlepší "vybít klín klínem". Docela překvapivé však je, když lékař prohlásí, že jedním ze způsobů odvykání kouření je podávání nikotinu. Tento zdánlivý paradox se pokusí objasnit Josef Kubeczka.

Vysvětlení je logické a docela prosté. Nikotin sám o sobě je droga, nota bene s větší závislostí než heroin, kokain, alkohol či kofein, která vás nutí kouřit. Podstatou problémů kuřáků je pět tisíc chemikálií obsažených v cigaretovém kouři, z nichž zhruba 60 způsobuje rakovinu a jiné jsou toxické. Právě ony jsou příčinou toho, že například v zemích Evropské unie na následky kouření umírá ročně půl milionu mužů a 160 tisíc žen. Cigarety jim v průměru zkrátí život o 15 let. Ředitelky České koalice proti tabáku Kateřiny Langrové jsem se zeptal, jak jsme na tom v Česku?

"V České republice kouří zhruba 30 procent populace, což je číslo, které je srovnatelné se zeměmi našeho regionu. Nemůžeme však být příliš optimističtí, protože posledních pět, šest let procento kuřáků zůstává stejné, což je špatný trend, a navíc kouří stále více mladých lidí, dětí, a stále více především dívek. To je velmi alarmující fakt."

Jak jsme na tom s úmrtností v důsledku kouření?

"V České republice zemře na následky kouření 18 tisíc lidí každý rok, což představuje 50 lidských životů denně. Pro představu je to každé šesté úmrtí, které je v České republice právě v důsledku kouření."

Jednou z forem boje proti kouření je telefonní Linka pro odvykání kouření, která už funguje i u nás. Česko se tak stalo 15. evropskou zemí, která tuto službu nyní poskytuje. Doktorka Langrová je manažerkou toho projektu.

"Telefonní linky pro odvykání kouření, známé pod názvem Quitlines, fungují v podstatě po celém světě. Jejich masivní rozšíření nastalo někdy v osmdesátých letech a od té doby se staly běžnou součástí opatření na kontrolu tabáku. Tedy opatření, která mají vést k tomu, aby se snižoval počet kuřáků. Tím, jak se v České republice kontrola tabáku neustále rozvíjí a navíc jsme se oficiálně připojili k Rámcové úmluvě o kontrole tabáku, bylo nutno s touto oblastí něco dělat. Díky podpoře partnerů projektu tato linka mohla vzniknout a od 4. ledna je v běžném provozu."

Linka je dostupná z celé republiky za cenu místního hovoru. K operátorům linky mi doktorka Langrová sdělila jednu perličku. V Česku kouří 23 procent lékařů a i když se jejich počet snižuje, existovala obava, že se na funkci operátorů linky přihlásí kuřáci. Skutečně dva mezi nimi byli, ale jeden přestal kouřit před nástupem a druhý právě tuto práci bral jako odvykací stimul.