Zbořil: Silný důraz na mládí v sociální demokracii je přehnaný

Zdeněk Zbořil, foto: Jiří Růžička
0:00
/
0:00

Jasným favoritem na předsedu strany je na březnovém sjezdu sociální demokracie dosavadní úřadující předseda a premiér Stanislav Gross. Potvrdily to výsledky dalších krajských konferencí strany, které proběhly o víkendu. Podporu Grossovi už slíbilo deset krajů, zatímco protikandidát, první místopředseda sociální demokracie i vlády Zdeněk Škromach uspěl zatím jen ve zlínském kraji. Dá se výsledek 10:1 považovat za překvapení? Na to se Zdeněk Vališ zeptal politologa Zdeňka Zbořila z Univerzity Karlovy.

"Myslím, že to překvapení není, protože sociální demokracie se snaží prezentovat navenek jednotu, která ale vlastně uvnitř neexistuje. Je to tedy spíše takové gesto, které je určeno pro veřejnost."

Vypadá to tedy tak, jako by se v sociální demokracii obávali další personální změny ve vedení, což by nebyl dobrý signál pro voliče?

"Ano. Oni si ale neuvědomují, že je zde ten hlavní problém, kterým je nedůvěra vůči sociální demokracii kvůli jejich nešťastným krokům se sestavováním koalice, s volbou prezidenta, s výměnou pana doktora Špidly a jeho vysláním do Bruselu. K tomuto problému se vlastně nikdo nevyjadřuje, nikdo se nevyjadřuje k tomu, že ta krize důvěry voličů trvá. Navíc se mi zdá, že příliš silný důraz na mládí ve vedení strany je přehnaný, protože koneckonců voliči sociální demokracie jsou jednak staršího věku, jednak ti mladí příznivci, pokud jsou, většinou k volbám nechodí."

V této souvislosti je docela zajímavé, že na krajských konferencích si úspěšně vede i ministr financí Bohuslav Sobotka, kterého chce Gross do tandemu jako prvního stranického místopředsedu. Sobotka se přitom netají třeba tím, že jsou nutné další radikální škrty ve výdajích státu. Pro některé voliče by to mohl být signál, že se sociální demokracie posunuje doprava...

"Ano, to je prostě ta potíž v sociální demokracii, když se domnívá, že sebere voliče ODS. Sociální demokracie se vlastně stejně jako ODS dostala do ideologické pasti tím, že přijala volbu mezi pravicí a levicí. Ono se ale dnes dá těžko zjistit, co je to pravicová a levicová politika, když si obě strany vzájemně, doslova brutálně, vykrádají obsahy svých programů a zejména obsahy politických hesel."

Zajímavé je ale i to, že podle posledního průzkumu agentury STEM, zveřejněného v neděli, začala opět stoupat popularita premiéra Grosse..

"Víte, pro mě jsou výsledky šetření agentury STEM tak nedůvěryhodné od dob, kdy přišla s tím, že 35 procent lidí chce Čtyřkoalici, a to v době, kdy ještě neexistovala. A potom tu jsou všechny ty omyly agentury okolo voleb. Mě se zdá, že STEM se nezabývá výzkumem veřejného mínění, ale spíše jeho tvorbou. Pokud se nepotvrdí vzestup Grossovy popularity alespoň ze dvou jiných výzkumů, tak zveřejněnému výsledku nedůvěřuji."