Pražský hrad letos připravuje desítky kulturních akcí
Pohřební plášť císaře Karla IV., fotografie z expedic Hanzelky a Zikmunda nebo ilustrace Zdeňka Buriana, Shakespearova Kupce benátského i rituální tance z japonského císařského dvora, to vše uvidí návštěvníci Pražského hradu v letošním roce. S nabídkou výstav, divadelních představení, koncertů a přednášek nebo zábavných víkendů pro děti, které tu proběhnou v roce 2005, seznámila Správa Pražského hradu.
Areál Pražského hradu jen v loňském roce navštívilo zhruba pět milionů lidí a milion osm set tisíc lidí si zakoupilo vstupenku na některý z návštěvnických okruhů. Oproti roku 2000 je to téměř dvojnásobný nárůst. Podobně roste i nabídka kulturních akcí:
"V roce 2003 se zde pořádalo jedenáct výstav, v roce 2004 už šestnáct a letos to bude osmnáct. Z hudební produkce se držíme zhruba na čísle třicet a divadelních představení bylo v roce 2003 šedesát pět, v roce 2004 devadesát dva a letos devadesát čtyři,"
upřesnil mluvčí Hradu Petr Hájek. Hlavní výstavní akcí bude i v letošním roce stálá expozice Příběh Pražského hradu, která seznamuje s jeho tisíciletými dějinami. Na ni v roce 2005 naváže výstava k 590. výročí upálení Mistra Jana Husa. Podle jednoho z jejích tvůrců, doc. Jana Láška, tato výstava předchází velké oslavy 600. výročí v roce 2015 a budou zde k vidění i zcela unikátní dokumenty:
"Já snad mohu prozradit, že jsou některé unikátní listiny, například protestní listina českých pánů, která je v Edinburghu, nebo Husův autograf."
Další velká výstava v prostorách Pražského hradu připomene 60. výročí konce 2. světové války. Její kurátorce Daniele Mrázkové se podařilo soustředit snímky nejvýznamnějších českých fotografů z let 1939 - 1945. Budou zde například fotografie ze vzniku Svobodova Československého armádního sboru od Otakara Jaroše nebo snímky českých letců v britské RAF od Ladislava Sitenského.
"Budeme prezentovat i výběr z onoho známého, ve světové fotografii unikátního souboru Zdeňka Tmeje, věnovaného lidem, kteří byli v totálním nasazení na tehdejším území Německa a Polska."
Vedle řady dalších výstavních akcí proběhne na Pražském hradě v letošním roce i další ročník Letních shakespearovských slavnostní. Letošní premiérou bude Kupec benátský s českými a slovenskými herci. Raritou bude ukázka tradičního japonského tance v podání souboru, který patří k japonskému císařskému dvoru. A v kulturní nabídce nebude chybět ani hudba. Správa Pražského hradu chystá zhruba tři desítky koncertů klasiky, promenádních dechovek i jazzu. Loňský ročník Jazzu na Hradě zahajoval prezident Václav Klaus:
Pokračovat budou i rekonstrukce Pražského hradu. V letošním roce se kromě oprav na katedrále sv. Víta nebo na hradbách chystá například i rekonstrukce Richterovy vily a bývalého svatováclavského vinohradu nad Klárovem.