Unikátní letecké modely na vyškovském zámku
Letecké stroje ze kterých se staly legendy, nemusí Vladimír Kohout hledat v muzeích, ale má je všude kolem sebe doma. Je totiž leteckým modelářem a jeho modely, z nichž některé jsou unikáty, teď mohou potěšit i návštěvníky vyškovského zámku. Více se dozvíte od Zdeňky Kuchyňové v rubrice Česká nej....
Vladimír Kohout vytvořil modely leteckých strojů, které se zúčastnily všech významných vojenských konfliktů od druhé světové války až po spojeneckou invazi v Iráku. Návštěvníci mohou spatřit řadu rarit, které lze rozdělit do dvou kategorií: letecké, tedy modely strojů z nichž se staly legendy, a modelářské. Některé letecké makety jsou totiž z limitovaných modelářských sérií, které se na trhu objeví například pouze jednou za deset let. A kolik modelů představil Vladimír Kohout na výstavě?
"Asi přibližně tři sta."
Jak dlouho trvá postavit dobrý model?
"Může to být 14 dní, ale i měsíc.
Co vás v modelářství nejvíc zaujalo? Který model byl pro vás nej...?
"Pro mě F-14 americký Tomcat, hvězda filmu Top Gun. To se mi dělalo nejlíp."
A které letadlo nemáte rád?
"Goblina nemám rád. Tomu se říkalo skřítek. To bylo letadlo, které se podvěšovalo pod bombardér B-36 a skončilo to fiaskem pro Američany. I ta stavebnice je taková špatná."
Většinu z vojenských modelů tvoří helikoptéry, které na leteckých modelářských výstavách bývají spíše v menšině. Jak říká Vladimír Kohout, někteří modeláři upřednostňují spíše ladné křivky stíhacích letounů než zavalitost a neohrabanost vojenských vrtulníků. Sestrojení helikoptéry je podle něj také složitější než modelu stíhačky. Z helikoptér bojujících v Perském zálivu začátkem 90. let minulého století nebo při válce v Iráku ztvárnil stroje řady Cobra nebo Apache. Ze stíhaček si velmi váží modelů i samotných strojů sovětské výroby Suchoj. Gripeny, které budou součástí českého letectva, ale návštěvník nespatří. Švédským letadlům totiž modelář na chuť nepřišel. Každého určitě napadne, že mu takové množství modelů musí zabrat alespoň jednu místnost, ale Vladimír Kohout pro ně zatím samostatný prostor nemá.
"Ne, ne. Já jsem tím obklopený jak v ponorce."
Kolik stojí takový model?
"Záleží jak co. Nejdražší co mám na výstavě, tak stál 1700 a nejdražší, co mám doma, tak už ke 3 tisícům."
Letecké modelářství je tedy pěkně drahým a časově náročným koníčkem. Lze s ním začít v dětství stejně dobře jako v dospělosti. Vladimír Kouhout s ním začal v 11 a modelařina ho drží už 29 let.