Studenti budou pátrat po osudech dětí, které v roce 1939 zachránil Nicholas Winton

winton_deti.jpg
0:00
/
0:00

V českých školách vzniká pozoruhodný projekt s názvem Loterie života. Čeští studenti budou pátrat po osudech židovských dětí, které v roce 1939 odvezl Brit Nicholas Winton z Československa do Velké Británie. Zachránil je tak před deportací do koncentračních táborů během druhé světové války. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Nicholas Winton vypravil v roce 1939 z Československa osm vlaků s židovskými dětmi do Londýna, kde na ně čekaly náhradní rodiny. Mlčel celých 50 let a o tom, kdo je zachránil, nevěděly ani samy děti. A tento příběh objevil pro svůj film režisér Matej Mináč. Na úplném začátku byla knížka Věry Gissingové, která v ní vzpomíná, jak se jako jedenáctiletá dívka dostala na nečekanou cestu do Anglie a tím si zachránila život. Ještě větší překvapení Mináč zažil, když se s jedním ze zachráněných "dětí" náhodně sešel a zjistil, že Nicholas Winton žije.

A tak vznikl film s názvem Nicholas Winton - Síla lidskosti, který odstartoval lavinu mimořádného zájmu. Dokument získal cenu International Emmy Award a příběh dětí a jejich zachránce vzbudil pozornost v mnoha zemích. Projevily o něj zájem školy. Film děti oslovil a tak vznikl projekt Loterie života. Jeho cílem je mimo jiné objevit dosud neznámé "Wintonovy děti". Podle režiséra Mateje Mináče zatím nejsou známy osudy 400 lidí z celkového počtu 669, které se Wintonovi podařilo zachránit. Koordinátorem projektu se stala Škola mezinárodních a veřejných vztahů v Praze, kde se také film promítal a na studenty, jak mi řekli, zapůsobil.

"Po skončení promítání filmu bylo slyšet v celé aule, jak všichni smrkají. Takže si myslím, že nikdo si ani v nejhorším snu nedovede představit, že by opustil svoje rodiče a odjel."

Máte už představu jak budete pátrat?

"My jsme rozděleni do několika týmů a samozřejmě to pojede formou internetu. Dostali jsme materiály, které k tomu budeme potřebovat a uvidíme, jak to půjde. Plánujeme, že se to bude předávat ze studentů na studenty, z vyšších ročníků na ty nižší."

Kolik "dětí" si myslíte, že se vám podaří objevit, popřípadě se s nimi setkat?

"Předpokládáme, že velká část jich žije v Jižní Americe. Dostali jsme nějaké kontakty na Český dům, který působí v Buenos Aires, kde bychom snad mohli najít nějaké spolupracovníky."

dodala zástupkyně ředitele Vladimíra Čechová. V mnoha zemích byla totiž po válce dosti restriktivní imigrační politika. Režisér Mináč proto předpokládá, že tehdejší zachráněné děti žijí převážně v Brazílii či Argentině a očekává že jich čeští žáci několik najdou. Projektu Loterie života se totiž zúčastní na 160 tisíc studentů. Aby si jeho tvůrci nejdříve ověřili, jak děti příběh osloví, vznikla i literární soutěž.

"Ty děti se dvojnásobně identifikují. Jednak sami s těmi zachráněnými dětmi a kladou si otázku, co by oni v tom okamžiku dělaly, zda by byly schopny odejít od rodičů nebo ne. A potom se identifikují i s Wintonem, který byl v okamžiku záchrany mladý. Kladou si otázku, jestli by oni byli schopni něco takového udělat. Skutečně je to přímo oslovuje,"

uvádí režisér dokumentu Matej Mináč. Projekt Loterie života si vyžádaly i další země - Německo, Francie, Spojené státy a Rakousko. Probíhá jednání v Izraeli, kde půjde projekt podobně jako v Česku do škol. Součástí jsou i besedy s lidmi, které před 60 lety Winton zachránil.

"Oni mají pocit, že něco musí udělat proto společnost, že jim byl ten život darován. Často diskuse trvají více než hodinu. Děti je vlastně nechtějí pustit. Jedním z těch "dětí" je Alice Klímová. Ta chodí do škol hodně a tak jsme dali její příběh do knihy, aby si ho děti mohly přečíst. Aby se s ní seznámily, když jim přednáší a aby viděly, že to není babka v letech, ale že kdysi byla skutečně velká krasavice, což zase ty děti osloví."

Alice Klímová odjížděla z Československa v jedenácti letech a neuvědomovala si, jaké nebezpečí hrozí. Celá její široká rodina totiž zahynula v koncentračních táborech.

"Rodiče říkali: ty se budeš mít, ty pojedeš na prázdniny do Anglie, to bychom taky rádi. Teprve po mnoha a mnoha letech jsem si uvědomila, jaké to pro ně muselo být obrovské úsilí, aby měli tento úsměv na tváři. Z jejich strany to bylo hrdinství. A díky tomu jsem taky s tím úsměvem odjížděla. Až přesně ve chvíli, kdy se vlak dal do pohybu, tak se tatínek rozplakal. Nejprve jsem byla tři roky u dvou různých anglických rodin. Já měla to štěstí, že jsem byla vysloveně u hodných dětí. Musím podotknout, že jsem tam byla se starší sestrou a ta když s hrůzou zjistila, jak zapomínám česky, podařilo se jí dostat mě v Anglii do československé státní střední školy. Celou řadu mých spolužáků je možné shlédnout právě ve filmu Matěje Mináče Síla lidskosti."

Jste tam také?

"Ano, ke konci se tam mihnu, jak padám kolem krku panu Wintonovi, když přijel do Prahy. Já jsem se o něm dozvěděla až v roce 1988 a sama jsem se s ním seznámila v roce 1990."

Každé ze zachráněných dětí má svůj neopakovatelný osud. Součástí projektu Loterie života bude proto i literární zpracování příběhů těch, kteří jsou známi a byla by škoda, kdyby jejich osudy zůstaly zapomenuty. Studenti Školy mezinárodních a veřejných vztahů budou zároveň podávat o celém dění zprávy. Takový projekt dosud v českém školství nebyl a pro studenty je to obrovská výzva. Sám Nicholas Winton, který v květnu oslaví 96. narozeniny, se chce s dalšími tehdejšími dětmi, které studenti objeví, setkat.

"On se toho setkání s dětmi z Jižní Ameriky chce zúčasnit, neboť chce také přijít do ČR. Zdejší hvězdáři totiž našli planetku a pojmenovali ji po něm, tak se chce přijít podívat přes teleskop, aby viděl, která planeta to je."

Jak dodal Matej Mináč, film Síla lidskosti bude mít i pokračování. Má vzniknout hraný film Všichni moji blízcí - bude se odehrávat v Anglii a bude o jednom ze zachráněných dětí.