Přemysl Sobotka navrhl Nicholase Wintona na Nobelovu cenu za mír

Nicholas Winton, foto: ČTK

V Praze měl premiéru dokument režiséra Mateje Mináče Nickyho rodina. Večera se zúčastnil i britský zachránce stovek československých, převážně židovských dětí Nicholas Winton, o jehož činu film pojednává. Těsně před druhou světovou válkou se mu podařilo odvézt děti do Británie, jinak by skončily v nacistických vyhlazovacích táborech.

Matej Mináč,  foto: ČTK
Když se Nicholas Winton v sále Kongresového centra objevil, celé hlediště spontánně povstalo a vzdalo mu úctu dlouhým potleskem. Mezi lidmi se objevovaly i transparenty, které vítaly Wintona v Praze a oceňovali to, co před více než 70 lety udělal. Akce byla zorganizovaná na poslední chvíli, pořadatelé netušili, zda Nicholas Winton přiletí, protože v květnu oslaví už 102. narozeniny. On však přijel v dobré kondici a na pódiu s režisérem i žertoval. Osudy Wintonových dětí i Sira Nicholase mladé lidi oslovil natolik, že sami mají chuť dělat něco pro druhé, uvedl režisér Matej Mináč.

"Tento čin má takový přesah, že na jeho základě tisíce mladých lidí na celém světě vytvořili hnutí, v jehož rámci pomáhají, snaží se něco pozitivního dělat pro druhé. Tímto filmem, a tím, aby to bylo stravitelné pro mladé, chceme podpořit tento virus dobra, aby běžel po světě."

Nicholas Winton,  foto: ČTK
Slova režiséra potvrdila i studentka Veronika Brandejská, která se spolužáky přijela na premiéru z Litoměřic.

"Bylo dojemné, že tento člověk dokázal pomoci tolika lidem, že dokázal takovou velkou věc."

Nicholas Winton jich stačil z Československa do Velké Británie před nacisty odvézt 669 a ušetřil je tak tragického osudu milionů Židů. Film zpracovává historii jako ságu, která začíná v roce 1938 a končí v roce 2010. Dokument s hranými rekonstrukcemi představil další příběhy takzvaných Wintonových dětí i samotného sira Nicholase. Do jedné z hlavních rolí obsadil Mináč Kláru Issovou, coby matku, která se snaží dostat své dvě děti do Anglie.

"Tahle maminka se nedokáže rozloučit se svojí dcerou. Když už ji do vlaku dá, tak ji pak vytáhne. A nakonec, když vlak už odjíždí, tak si to rozmyslí a vrátí ji tam zpět a tím se ty děti zachránily,"

Klára Issová,  foto: ČTK
uvedla Klára Issová v České televizi. Režisér Mináč příběh záchrany dětí zpracoval už ve třech filmech. Právě při dvou předchozích objevil dalších 60 zachráněných. Vydal se za jejich potomky a lidmi, pro které je Wintonův čin inspirací. Producent Patrik Pašš uvedl, že hledání "Wintonových dětí" je jako detektivka. Najít se jich podařilo 261, další čtyři stovky stále chybí. Při natáčení autoři filmu navštívili dvě desítky zemí a ve střižně strávili neuvěřitelných 4 tisíce hodin.

Na projekci filmu nechyběly Wintonovy vlastní, ani zachráněné děti. Nickyho rodina se rozrostla a dnes čítá téměř 6 tisíc potomků těch, kterým Winton zachránil život. Své životní krédo uvedl Nicholas Winton i ve filmu.

"Mám krédo, když něco není nemožné, musí existovat způsob, jak se to dá uskutečnit."

Foto: ČTK
Nový snímek se bude promítat i v USA, Británii, na Slovensku a na filmových festivalech. Winton divákům z pódia řekl, že i pro něho byl film silným zážitkem. První místopředseda Senátu Přemysl Sobotka navrhl Nicholase Wintona na Nobelovu cenu za mír. Po první projekci snímku Nickyho rodina předal nominační dopis norskému velvyslanci v ČR Jensi Eikaasovi. Návrh podpořila petice, kterou v Česku podepsalo přes 100.000 dětí. Norského diplomata oslovilo právě to, že za ním stojí děti.

"Na mě dělá obrovský dojem, že se samy děti ujaly této iniciativy. Ale děti samy nemohou tuto nominaci podat. Naopak místopředseda Senátu v takové situaci, kdy nominaci předat může, je. Ale skutečnost, že tato nominace má takovou podporu v ČR, na mě dělá velký dojem."

Podnět, aby byla Wintonovi udělena Nobelova cena vzešel od dětí ze základní školy v Kunžaku a Nicholas Winton se s nimi v Praze setkal.