Ondřej Neff: Gross jako politik selhal
Politická krize v Česku zdaleka nekončí. Aktuální politickou situaci v rozhovoru pro Radio Praha zhodnotil komentátor Ondřej Neff.
"Je to určitě veliké zklamání pro občany i pro nás, politické pozorovatele, protože my jsme opravdu upřímně věřili, že rozum zvítězil a že schopnost uzavřít kompromis převážila nad stranickými a politickými zájmy. Myslím si, že sociální demokracie převzala velkou zodpovědnost za další vývoj, který si nedovedu představit, že bude klidný a že povede k prospěchu naší země."
Proč podle vás sociální demokracie dohodu odmítla?
"Myslím si, že tam převládly emotivní složky nad racionálními. A bohužel v tom velkou roli hraje osobně Stanislav Gross, který, jak všichni víme, byl přítomen tomu jednání a hlasoval proti svým třem spoluvyjednavačům. Ale to je podstata civilizované politiky, že se podřídím většině! Kdežto on to neudělal a celý následující den věnoval intenzívní politické aktivitě, aby výsledek, který vznikl na bázi jednání, zvrátil ve prospěch svého osobního pohledu. A mobilizoval ve straně všechny síly, které podporovaly jeho pohled. A výsledek je, že dohoda, která byla uzavřena, padla pod stůl. Já s tím velmi nesouhlasím a jsem z toho velice roztrpčený."
Jak toto podivné Grossovo chování hodnotíte?
"Já si skutečně myslím, že on jako politik výrazně selhal. Bohužel má ještě za sebou velice silnou frakci uvnitř sociální demokracie. Dá se přirovnat ke kobyle, která nejvíc kope, když zmírá, protože on si neuvědomuje, že na této bázi nemůže vést politiku věčně. To je prostě politika rozvratu a politika nesplnění dohod. A přestože má své argumenty a neustále háže vinu na lidovce, kteří pochopitelně také nejsou v této věci zcela čistí, rozhodně toho Černého Petra drží v ruce on, poněvadž je to sociální demokracie, která zvrátila výsledek nějakého jednání."Dá se teď odhadnout, jak se situace bude vyvíjet dál - uvnitř ČSSD i na domácí politické scéně?
"To je velmi obtížné odhadovat, protože především budeme všichni zvědavi na to, jak budou reagovat politici, kteří byli takto zesměšněni před veřejností - tzn. sociálnědemokratičtí předáci, zejména Michal Kraus jako předseda poslaneckého klubu a Lubomír Zaorálek jako předseda Parlamentu. To nebyli žádní subalterní úředníčci nebo nějaká druhá garnitura. To je špičková garnitura strany a tito lidé vypadají před veřejností jako nekompetentní hlupáci - na něco kývnou a teď to neplatí. Druhý den to, co oni vyjednají, už není pravda. Čili to je jeden aspekt věci. No a druhý aspekt věci je, jak se zachová Gross teď, poněvadž se zdá, že skutečně ta dohoda mezi těmito lidmi není možná, ale pokud nechceme být zemí chaosu, tak samozřejmě potřebujeme nějakou vládu. Čili já se domnívám, že on bude chtít udělat podvod: bude tvrdit, že stačí vyměnit ministry a že vláda má svou kontinuitu a trvá dál. Tady bude hrát velkou roli prezident republiky a to, jestli na tuto podvodnou hru přistoupí. A já si nedovedu představit, že by na to přistoupil, protože menšinová vláda s podporou komunistů je něco naprosto jiného než to, co bylo dohodnuto jako výsledek voleb a co schválil prezident republiky, co přijal jako vládu. Čili ta situace se naprosto neuklidnila, pravý opak je pravdou. Já si myslím, že ještě nikdy nebyla tak dramatická jako teď."