60. let osvobození Brna
Právě v úterý, 26. dubna, si připomínáme osvobození Brna. Bitva o Brno byla v posledním roce 2. světové války částí strategického plánu na dobytí území Protektorátu Čechy a Morava. Boj o Brno byl vskutku velkou bitvou mimořádného vojenského a politického významu.
"Stalin před útokem telefonoval, že Brno musí být za každou cenu osvobozeno do 26. dubna s tím, že má strategicky větší hodnotu než Budapešť a Vídeň. Boje zde byly velmi těžké, fronta se před Brnem na týden zastavila. Postup sovětských vojsk byl jen 3 km za den. Až generální útok 23. dubna prolomil německou obranu jižně od Brna a Sověti pronikli do města, obsadili linii podél Svratky a Svitavy. Němci ustoupili na sever od Brna, na této linii se bránili až do 2. 5. Boje trvaly až do 8.5. Už den před tím sovětské jednotky vystřídali Rumuni."
Otázka: Jak významný byl podíl Rumunské královské armády na osvobození Brna?"V rámci 2. ukrajinského frontu bylo 360 000 sovětských a 96 000 rumunských vojáků. Rumuni zde bojovali od 7. do 9. května, ale válečné deníky vedou až do 12.5., kdy padli u Brna poslední rumunští vojáci, kteří čistili okolní lesy." Říká historik Vlastimil Schildberger. S brněnskou operací je spojena krvavá bitva u Ořechova. O strategické návrší patnáct kilometrů od Brna se bojovalo od 18. do 24. dubna. Padlo zde na 1000 sovětských a 300 německých vojáků.
"Ořechov nebyl na žádných sovětských mapách a to jim dělalo potíže při usměrňování útoku a palbě dělostřelectva. Vojáci byli šest dní nepřetržitě v boji, k vystřídání došlo až 19.4. je vystřídaly jednotky 1. gardové jezdecko mechanizované skupiny, které přišly od jihu. Zlí jazykové tvrdí, že byli v podroušeném stavu, voják je voják. Němci stáhli od Opravy 6. pancéřovou divizi, která tvrdě zaútočila a návrší dobyla. Z návrší je totiž vidět celá brněnská kotlina a dá se odtud dobře řídit dělostřelecká palba."Vlastimil Šilberger sám válečné dny pamatuje. Do Brna se s rodiči vrátil hned po osvobození v prvních květnových dnech.
"Když jsme přišli do Brna bylo všechno rozbit, všechno čpělo spáleninou. Všude sklo. Já jsem měl sedm let a nejvíc mně bylo líto koní, kteří leželi v příkopech. Já tehdy plakal a válečná tragédie mi splývá s utrpením koní."
V minulosti bylo výročí osvobození nedílnou součástí komunistické propagandy a mnohé aspekty tak musely být zamlčovány. Tak tomu bylo i v případě osvobození Brna a následného pobytu sovětských vojsk. Více historik Jan Břečka. "Výročí osvobození bylo ideologickou vlajkovou lodí přátelství s SSSR. Dnes snad můžeme o dubnových událostech hovořit se všemi klady i zápory. Jednoznačný klad byla osvoboditelská misi Rudé armády. Na druhé straně byly excesy, na které vzpomínají pamětníci, krádeže, znásilňování....ale to byla taková doba. Nic není jen černé nebo bílé."