Češi z Wu-chanu jsou doma. Vláda od neděle přeruší přímé lety mezi ČR a Čínou
Vláda kvůli šíření nového typu koronaviru schválila zákaz přímých letů mezi Čínou a Českou republikou. Bude platit od neděle 9. února. Česko také pošle Číně 10 milionů korun na humanitární pomoc. Eviduje už přes sto lidí, kteří se chtějí vrátit.
Češi přiletěli na ruzyňské letiště zhruba půl hodiny po půlnoci, na cestě byli přes 24 hodin. Nejdříve je francouzské letadlo spolu s lidmi z dalších 30 zemí převezlo z Wu-chanu na jihofrancouzské vojenské letiště. Stroj pak pokračoval do Bruselu, kde pět Čechů a dva Slováky přepravil do Prahy český vojenský speciál.
Zákaz přímých letů může být v řádu měsíců
Vláda v pondělí schválila zákaz přímých letů mezi Čínou a Českou republikou. Bude platit od neděle 9. února. Jak dlouho, není zatím podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jasné:"Situaci budeme vyhodnocovat. Předpokládáme, že je to dočasné, ale můžeme se bavit o řádu měsíců. Uvidíme, jak se bude ta infekce dále vyvíjet a kdy bude kulminovat."
Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) vědí úřady o 105 českých občanech, kteří se chtějí vrátit z Číny do ČR. Jedná se o lidi, co se nachází mimo ohnisko nákazy.
"My jsme nadále v kontaktu se všemi, kteří se registrovali prostřednictvím mobilní aplikace DROZD. Řešíme také pomoc všem, kdo jsou postiženi mimořádným zrušením letu."
Jak píše tisk, v odlet doufali například manželé Pekařovi. Na letišti je ale zastavila imigrační služba, protože neměli výjezdní doklady pro tříměsíční dceru. Premiér uvedl, že o situaci mluvili s naším i čínským velvyslancem, který přislíbil pomoc. Andrej Babiš o víkendu řekl, že pokud by někteří Češi v Číně zůstali, stát je připraven pro ně vyslat vládní airbus.Česko pošle Číně 10 milionů korun
Čína kvůli epidemii koronaviru naléhavě potřebuje zdravotnický materiál, jako jsou ochranné roušky, brýle a kombinézy. Několik zemí, včetně Francie, Británie, Japonska a Jižní Koreje, již zdravotnické potřeby do Číny vyslalo.
ČR pošle jako humanitární pomoc deset milionů korun. Premiér Babiš zopakoval, že rezervy zdravotnického vybavení, si musí Česko ponechat."Je důležité, aby roušky a zdravotní materiál byl k dispozici v případě nějaké náhlé situace. Ve státních hmotných rezervách jsou především pro naše zdravotnictví."
Diplomacie a ministerstvo zdravotnictví také jednají o možném poskytnutí vyřazených sanitních vozů, které Čína potřebuje na převoz infikovaných do karantén. Úřady také jednají o možném zapojení českých expertů, například epidemiologů.