Lebka světce poprvé na EXPO. Teplice do Dubaje pošlou ostatky svatého Clariho
Město Teplice bude na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji reprezentovat kromě expozic o historii a vybraných lázeňských místech i zajímavá relikvie. Část ostatků křesťanského mučedníka svatého Clariho, který je patronem lázeňství a léčitelství. Bude to pravděpodobně poprvé, kdy budou na takovéto akci prezentovány tělesné pozůstatky světce.
"Většinou se na takové akce nevozí celé relikvie, ale jen zásadní část. V Teplicích sice máme celou kostru mučedníka, ale na EXPO do Dubaje se poveze jen nejvýznamnější část, což je lebka mučedníka. Je to stejné jako u svatého Václava. Z Prahy do Staré Boleslavi, kde byl zavražděn, se každoročně vozí jako relikvie jen jeho lebka," vysvětluje Jarolím.
V Teplicích je relikvie od 17. století
Kosti svatého Clariho jsou už přes tři století uloženy v pravoslavném kostele Povýšení Svatého Kříže na Zámeckém náměstí v Teplicích. Do města je v roce 1678 přivezl jeden z členů rodu Clary-Aldringen, kterému tehdy patřilo teplické panství. Relikvii získal jako dar od papeže."Byl to knížecí biskup, tehdy opat kláštera v rakouském Seckau. On požádal Vatikán, aby zaslal do Teplic ostatky mučedníka. Důvodem bylo spojení významného lázeňského místa s ostatky mučedníka, který je uznávaným patronem lázeňství. A bylo mu vyhověno. Ostatky svatého Clari dorazily v dřevěném cestovním relikviáři, jehož část se dosud zachovala," dodává Tomáš Jarolím. Až do konce druhé světové války patřily ostatky světce rodu Clary-Aldringen. Po válce rodina, mezi nimiž byl jeden vysoký příslušník nacistické strany NSDAP, odešla a její majetek propadl státu.
"Ostatky pak prošly docela tragickou historií, která se dotýká Benešových dekretů. Ještě před 10 lety se nevědělo, komu vlastně ptaří a musel být proveden zdlouhavý proces určení. V tuto chvíli patří Evropskému iniciačnímu institutu a jsou pod duchovní správou pravoslavné církve v českých zemích," doplňuje předseda institutu.Patron 'horkého léčení'
Svatý Clari žil ve čtvrtém století v Dalmácii a byla mu přisuzována zázračná schopnost uzdravovat. Podle kosterních ostatků jde o muže ve věku okolo čtyřiceti let, menší postavy. Stáří ostatků ovšem již neumožňuje určit jejich přesné datování podle DNA.
Svatý Clari je považován za patrona lázeňství a léčitelství a také manželství a rodiny. Podle dávné legendy byl pro svou křesťanskou víru uvařen ve vroucím oleji. Jeho "horká smrt" bývá spojována s jeho požehnáním "horkému léčení", tedy léčení v horkých termálních pramenech. Je ochráncem těch, kdo trpí kostními a kloubními onemocněními.Právě na léčbu řady z nich se specializují lázně Teplice. Hlavním zdrojem léčebných procedur jsou tam vzácné přírodní termální vody, které mají teploty kolem 40 stupňů Celsia. Od teplých pramenů je odvozen i název města. Teplice jsou považovány za nejstarší lázně ve střední Evropě. První pramen byl objeven už roku 762, ale podle archeologických nálezů jsou léčivé prameny staré více než 2000 let.