seriál

7) Lázně Teplice: slavná minulost i budoucnost

Lázně Teplice

Ne každý si Teplice spojí s představou lázeňského nebo relaxačního pobytu. Může za to hlavně jejich poloha uprostřed průmyslových severních Čech. Nicméně ekologická situace se zlepšila a dusivé zimní inverze, běžné v 80.letech, odešly do minulosti.  Bývaly doby, kdy sláva teplických lázních konkurovala Karlovým Varům. To se teď pomalu, ale jistě vrací.

Císařské lázně | Foto: PodLampou,  Wikimedia Commons,  CC0 1.0 DEED

Krásou a vybavením starých historických lázeňských domů můžou Teplice směle soutěžit s kýmkoliv. Termální koupel v Císařských nebo Kamenných lázních si užijete v interiérech, za které by se nemuselo stydět žádné šlechtické sídlo. „To se nedá srovnat s některými moderními lázněmi v republice. Byla jsem skoro všude, v některých lázních je tam vana na vaně, oddělené akorát bílou plentou, v podstatě žádné soukromí “  - říká paní Věra z Prostějova, která kvůli deformitě kloubů za svůj život projela snad všechny léčebny v zemi. „Teplická termální voda je fakt vynikající. Na klouby opravdu pomáhá. Já osobně mám radši termální koupele v čisté vodě, než zábaly a koupele v bahně,“ – vyjmenování paní Věra další přednosti Teplic. Složení teplické vody předchází osteoporóze, pomáhá degenerativní oddálit změny v kloubech.

Velký bazén s léčivou vodou a prvky z kamene,  skla a kovu v Lázních Teplice | Foto: Archiv Lázní Teplice

Císařské lázně

Lázeňský dům hotel Beethoven  | Foto: SchiDD,  Wikimedia Commons,  CC BY-SA 4.0 DEED

Pokud by někdo náhodou nevěřil, že Teplice svým věhlasem soutěžily se samotnými Karlovými Vary, následující seznam slavných hostů ho umlčí navždy: ruský car Petr I., saský král Bedřich August II. císař Josef II. a jeho bratr Leopold, švédský král Gustav IV.,  císař František I. s císařovnou Marií Ludovikou ,ruský car Alexandr I.,  pruský král Bedřich Vilém III.(ten jezdil každé léto), rakouský císař František Josef I., německý císař Vilém a spousta dalších. Nicméně nejvíce si v Teplicích považují návštěv Ludwiga van Beethovena. Na jeho počest proto nazvali nejluxusnější lázeňský dům. Dodnes se ve městě tradují dobové bulvární historky, například ta, jak Beethoven a Goethe  při společné procházce Zámeckou zahradou narazili na průvod císařovny a zatímco Goethe se uctivě klaněl společnosti zpovzdálí, Beethoven prošel hrdě a bez pozdravení jejím středem.

Zahraniční hosté přijíždějí do Teplic i dnes. Zvláště si severočeské lázně oblíbili Arabové z bohatých zemí Perského zálivu. I to svědčí o tom, že Teplice nejsou jen tak nějakou léčebnou okresního formátu.

Do Lázní Teplice se lidé jezdí léčit už od 12. století | Foto: Archiv Lázní Teplice
12
50.6391969277
13.8287610544
default
50.6391969277
13.8287610544
Autor: Libor Kukal
klíčové slovo: