Ruští kosmonauti se budou léčit v Teplicích

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Do severočeských Teplic zamířili v uplynulých dnech první ruští kosmonauti, aby se léčili v tamních známých lázních. Jak mě řekl generální ředitel společnosti Lázně Teplice v Čechách Karel Weigl, umožňuje to dlouhodobá smlouva podepsaná s ruskou stranou.

"Uzavřeli jsme smlouvu o vzájemné spolupráci, a to s Hvězdným městečkem, ono se to správně jmenuje Ruské státní vědecko výzkumné a zkušební středisko přípravy kosmonautů J.A.Gagarina. Předmětem té smlouvy je to, že Lázně Teplice se stávají hlavním dodavatelem rehabilitační péče pro kosmonauty po kosmických letech a rovněž zajišťují jejich preventivní odpočinek a sanatorní léčbu v období mezi kosmickými lety."

Proč si ale kosmonauti vybrali právě Teplice?

"Proč zrovna Teplice? V Rusku napřed byla snaha uzavřít smlouvu s jednou lokalitou na Kypru. Tam ale byly výrazně jiné klimatické podmínky. Pokud se vrátí kosmonaut z dlouhodobého pobytu v kosmickém prostoru tak zatěžovat ho další aklimatizací na úplně jiné klima, než je zvyklý, není vhodné. Teplice a Moskva jsou si ne nepodobné v tom klimatu. Snad s tím rozdílem, že my tady máme příznivější zimu. Jsou zde ale zachována čtyři roční období. To byl jeden z důvodů. Druhým důvodem je, že Lázně Teplice patří k předním evropským lázním, které poskytují péči pro klienty s onemocněním pohybového aparátu. Při dlouhodobých kosmických letech dochází právě k postižení pohybového aparátu, je to jednak úbytek svalů, atrofie, a pak je to hlavně odvápnění kostí a také poruchy imunity. A to všechno jsme připraveni a schopni léčit i díky našim termálním pramenům, které se k tomuto účelu velmi dobře hodí."

Co dále očekáváte od nové smlouvy?

"Ta smlouva je především o kvalitě. Dobýt obrovský ruský trh s vcelku pro ně neznámými Teplicemi, to je nesmírně obtížně. Jestliže se ale ruští občané dozvědí, že jejich kosmonauti - což jsou pro ně téměř bozi - se léčí v Teplicích, tak okamžitě naše lázně zaregistrují. Přijedou spíše, než kdyby měli jet do úplně neznámého prostředí."

Vy jste asi smlouvu uvítali i proto, že v poslední době prý naopak ubývá v Teplicích bohatá arabská klientela. Teplice si v posledních letech přece získaly pověst téměř arabského města, protože do tamních lázní jezdí bohatí šejkové s početným doprovodem...

"Není to úplně přesně tak. Mohu ale s vámi souhlasit v tom, že došlo k úbytku počtu arabských klientů. Tato klientela je u nás převážně v letních měsících. Je to dáno tím, že jejich léto je řádově od 40 do 50 stupňů Celsia, zatímco u nás je podstatně příznivější klima, jsou také nadšeni přírodou, také u nás prší a i to se jim líbí. Nelíbí se jim ale poměrně komplikovaná procedura získávání víza do České republiky. To je dáno geopolitickou situací. My nejsme s to s tím v podstatě nic udělat."