Odškodnění trvalých následků po povinném očkování může jít do milionů
Povinné očkování je už několik let předmětem často vášnivých diskusí a má své zastánce i odpůrce. Ti druzí nejčastěji argumentují případnými nežádoucími účinky vakcín. Ministerstvo zdravotnictví také proto nyní připravilo nový zákon o odškodnění za trvalé následky, které by způsobilo právě povinné očkování.
"Zákon se zaměří na skutečně závažné účinky očkovacích látek ve smyslu trvalých následků. To znamená tam, kde v podstatě nedojde ke zlepšení stavu a zůstává tam poměrně významné poškození organismu. Dominantně půjde o neurologické komplikace, které se s časem nevylepší."
Minimální výše odškodného by činila 10 tisíc korun, horní hranice stanovena není. Peníze budou vypláceny ze státního rozpočtu, říká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO): "V částkách se pohybujeme možná v řádech jednotek milionů korun, které budou na tyto případy ročně vyčleněny. Pokud by došlo k nějakému závažnějšímu případu a bylo by nutné poskytnout větší odškodnění, tak pak je možné zažádat ministerstvo financí o nějaké doplnění."
Jednotky případů ročně
Nejčastěji se v souvislosti s nežádoucími účinky hovoří o dětech. Právě u nich někteří rodiče odkládají očkování nebo je zavrhují úplně. Proočkovanost populace tak klesá. Za děti by o odškodnění žádali právě rodiče. O nároku bude rozhodovat speciální komise. Počet závažných událostí odhaduje ministerstvo na zhruba 2-5 ročně. Možnost odškodnění je důležitá i podle Odborné společnosti praktických dětských lékařů, říká její předsedkyně Alena Šebková:"Pokud lékař provedl vše správně a přesto došlo, i když se tak děje ve velmi vzácných případech, k závažnému poškození dítěte celá tíha případného finančního odškodnění, mimo trestně právní, ležela na lékaři, což podle nás není správné."
Podezření na nežádoucí účinky očkování eviduje Státní ústav pro kontrolu léčiv, v loňském roce zaznamenal téměř 800 hlášení. V Česku se povinně očkuje například proti tetanu, záškrtu nebo dětské obrně. Stát hradí také některá nepovinná očkování proti dalším chorobám.