Semjon Byčkov - nový šéfdirigent České filharmonie
Česká filharmonie má nového dirigenta. Stal se jím Semjon Byčkov. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi.
Byčkov je dvanáctým dirigentem v čele České filharmonie
Byčkov, který je od minulé sezony jedním z hostujících dirigentů tělesa, se stal dvanáctým dirigentem v čele České filharmonie od jejího vzniku v roce 1896. O nástupci Bělohlávka, který zemřel letos 31. května ve věku 71 let, je rozhodnuto několik měsíců. Jméno Byčkova patřilo k nejčastěji zmiňovaným, když o novém šéfdirigentovi spekulovala média. Byčkov je také uměleckým ředitelem Čajkovského projektu ČF, který zahrnuje nahrávání všech Čajkovského symfonií pro firmu Decca.
Semjon Byčkov považuje Českou filharmonii za "kombinací slovanského ducha a západního pohledu na svět". "V hudebním světě, který je čím dál více globalizovaný a uniformní, patří orchestr, jenž si uchová autentický výraz a zvuk, ke světovým uměleckým pokladům. Když mne orchestr a česká vláda požádaly, abych se stal nástupcem milovaného Jiřího Bělohlávka, cítil jsem se hluboce poctěn důvěrou, kterou do mne vložily," uvedl ke svému jmenování dirigent.Nový šéfdirigent se chce práci s orchestrem věnovat naplno
Byčkov stráví s orchestrem nejméně 16 týdnů v každé sezoně. Vedle zahajovacích koncertů, šesti abonentních a dvou nahrávacích týdnů bude Českou filharmonii řídit i během zahraničních turné a na hlavních tuzemských festivalech. Už v příští sezoně povede velká turné České filharmonie do USA a Německa.
Byčkov první dirigentské zkušenosti získal už za studií v 19 letech. V roce 1975 emigroval do Spojených států, kde později získal americké občanství. Během dosavadní kariéry dirigoval téměř všechny významné orchestry světa, jako jsou například Berlínská a Vídeňská filharmonie, Londýnský symfonický orchestr nebo Newyorská filharmonie.Rodák z Leningradu, dnešního Petrohradu, se stal čtvrtým zahraničním šéfdirigentem nejvýznamnějšího tuzemského orchestru od roku 1989. Před ním v této roli působili v letech 1993 až 1996 Němec Gerd Albrecht, ruský klavírní virtuos s islandským a švýcarským občanstvím Vladimir Ashkenazy (1997 až 2003) a izraelský dirigent Elijahu Inbal (2009 až 2012).