Česko podalo žalobu proti evropské směrnici o zbraních
Směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi schválil Evropský parlament v polovině března. Jejím cílem je zabránit teroristům ve vyzbrojování. Podle kritiků ale omezuje hlavně majitele legálně držených zbraní, a výrazně zasahuje do vnitřní bezpečnosti státu.
Směrnice vstoupila v platnost 13. června a státy EU ji musejí do právního řádu zavést do 15 měsíců, tedy do poloviny září 2018. Ministr Chovanec nedávno také řekl, že není stoupencem zavedení směrnice i za cenu možného postihu ze strany EU. Díky normě se podle něj může velké množství zbraní dostat na černý trh.
Podle směrnice by se musely registrovat i repliky historických zbraní
Pokud by se směrnice zavedla, dotkly by se změny téměř všech zhruba 300.000 držitelů zbrojních průkazů a také držitelů znehodnocených zbraní nebo zásobníků, které zatím nepodléhají evidenci. Registrovat by se musely i reprodukce historických zbraní. To podle kritiků nemá žádnou souvislost s bojem proti terorismu.Podle české žaloby je směrnice diskriminační a obsahuje ustanovení, která nejsou dostatečně jasná a přesná, aby umožnila majitelům zbraní jednoznačně rozpoznat jejich práva a povinnosti.
Vládní zmocněnec: směrnice je postavena na špatném právním základě
Česko bude před soudním dvorem zastupovat vládní zmocněnec Martin Smolek."Ta směrnice je postavena na článku 114, na opatřeních, které mají přispět k lepšímu fungování vnitřního trhu. Ale v reálu je ta směrnice odůvodněná bojem proti závažné trestné činnosti a terorismu. My říkáme: tu směrnici stavíte na špatném právním základě, a tudíž je potřeba ji zneplatnit."
Podle Jana Farského z hnutí STAN je směrnice příliš striktní. Česko ale podle něj zaspalo už v době, kdy se o ní teprve vyjednávalo.
"Zase se vytváří uměle odpor k Evropské unii daný naší neschopností vyjednat něco lepšího."
Soud může trvat až rok a půl a nemá odkladný účinek. Česko v žalobě také kritizuje, že Unie před přijetím směrnice nepropočítala ekonomické, sociální a další dopady.