Svědkové lidskosti – Odpůrci nacismu z řad sudetoněmeckých křesťanů v letech 1938–1945
Deset osudů, deset příběhů lidí, kteří se z křesťanského přesvědčení postavili nacismu a zaplatili za to životem, přibližuje výstava pořádaná Sdružením Ackermann Gemeinde. Autoři projektu chtějí připomenout jejich památku i památku všech ostatních sudetoněmeckých odpůrců nacistického režimu. Zároveň věří, že se výstava stane impulsem pro další bádání k tomuto dosud málo zpracovanému historickému tématu.
Předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka jako patron výstavy vidí její hodnotu především v tom, že rozšíří povědomí o křesťanském odporu proti nacismu. Bohuslav Sobotka tak navazuje na gesta dřívějších českých premiérů: „Když se zabýváme tragickou historií druhé světové války, neměli bychom vidět jen Čechy a Němce, ale zejména osudy konkrétních lidí. Myslím, že až pak si často uvědomíme skutečný rozměr lidského neštěstí, které nacistická diktatura přinesla, odvahu těch, kteří se rozhodli se jí vzepřít, a oběti, které museli přinést. Vláda ČR již v minulosti ocenila bývalé československé občany německé národnosti, kteří se postavili nacismu, a je dobře, že výstava „Odpor křesťanských sudetských Němců 1938–1945“ zvýší povědomí o jedné z takových skupin.“
Význam bezvýznamných
Vernisáži výstavy předchází konference "Význam bezvýznamných". Toto téma je vysoce aktuální a má velký význam pro českou i německou společnost. Na programu akce je řada přednášek a diskuzí. Mezi hosty jsou např. německá filozofka Prof. Dr. Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz, český historik Jan Stříbrný, teolog a kněz Doc. PhDr. Tomáš Petráček či aktivista, fotograf a koordinátor vládní kampaně HateFree Culture Lukáš Houdek.
Výstava měla svou premiéru už v Německu, teď se představuje v Emauzském klášteře v Čechách. Od dubna 2017 bude výstava putovat po celé České republice za podpory Nadace Hannse Seidela a Česko-německého fondu budoucnosti.
Více o výstavě Svědkové lidskosti