Češi neváhají za léčbu domácích mazlíčků platit velké sumy peněz
Češi své domácí mazlíčky milují. A neváhají za péči o ně vydat i poměrně velké sumy peněz. Podle statistických údajů je to třináct tisíc korun za rok. Status domácích zvířat za poslední dvě desetiletí výrazně vzrostl.
"Na venkově, kde jsem žil, lidé ty domácí zvířata moc nebrali. Pokud měl pes nějaký závažný problém, tak ho nechali pojít bez pomoci. S kočkou se na veterinu nechodilo vůbec. Naše společnost bohatne, lidi mají víc peněz, než mívali tehdy, i vztah ke zvířatům se radikálně změnil."
Skutečnost, že se lidé o svá zvířata hodně starají, potvrzuje i mladík, který se do přeplněné čekárny ani nevyšel: "Chodím sem s německým krátkosrstým ohařem. Bylo tam podezření na svrab, tak dostal antibiotika, a teď jsme tu na kontrole."
V ordinaci byl klokan, tygr i lev
Kvalitní veterinární péče je i v regionech. Když byl pražský byt pro Maradovy už malý, rozhodli se opustit zdejší veterinární kliniku, a začali budovat kariéru ve středočeském regionu v Mělníku. Jaký je rozdíl mezi velkým a malým městem?"V Praze jsme se setkávali s mnohem horšími situacemi. Vytahování klíšťátek na Štědrý den o půlnoci to tady moc nezažíváme,"říká Alžběta Maradová.
I tak se Maradovi nenudí. Kromě běžných zvířat jako jsou psi, kočky nebo morčátka, tu ošetřovali i pěkně exotické živočichy.
"Už jsme tady ošetřovali klokana, tygra, lva. Dneska se do kategorie domácích mazlíčků posouvají i hospodářská zvířata. Občas se na nás obracejí chovatelé koz, kteří nepochodí u veterinářů, kteří je berou jako velká užitková zvířata, a nechtějí určité zákroky vůbec provádět. Takže tu občas máme hospitalizované kozy nebo ovečky."
Specializace je také u veterinární medicíny
Alžběta Maradová je internistka, specialistka v oboru sonografie a intenzivní terapie. Pracovala i na veterinární klinice ve švýcarské Ženevě, v anglickém Birminghamu a Manchesteru. Její manžel Dalibor je chirurg a ortoped. Zabývá onemocněním páteře a očí. Specializace už jsou i ve veterinární praxi."Specializace byla dřív hodně upozaděna. Teď je spousta pracovišť, kde se veterináři zabývají určitým oborem, takže v něm mohou být samozřejmě lepší. Dá se poskytovat velmi komplexní péče pro zvířátka. Ale u nás se to odvíjí od možnosti lidí. Když je tam například podezření na onkologickou diagnózu, tak už si nepřejí pokračovat dál, ale mám spoustu klientů, kteří i u onkologických pacientů chtějí udělat maximum. To, co se říká o Češích, že svá zvířata milují, a že jsou velcí chovatelé, opravdu platí. Jsou tu lidé, kteří mají jako kamarády tři čtyři psy i víc. Setkáváme se s profesionálním a zodpovědným přístupem."
Veterinární péče je však hodně drahá, uvádí Alžběta Maradová.
"Je pro mě malinko morální dilema, když vidím, co ta péče stojí, a ona opravdu tu cenu má. Máme tu i klienty, kteří jsou poměrně bohatí, a kteří nám tu nechávají peníze, které nám dají k dispozici. Takové důvěry si velmi vážíme. Když pak přijde člověk, který na tu péči nemá, tak my můžeme sáhnout do těchto zdrojů, a můžeme mu finančně pomoct."