V Plzni, Evropském hlavním městě kultury, ožívá svět Jiřího Trnky
Zvony kostela svatého Bartoloměje se v sobotu rozezněly na počest toho, že se Plzeň stala Evropským hlavním městem kultury 2015.
Po celý rok je v západočeské metropoli pro návštěvníky i místní připravena spousta různě zaměřených akcí. Jednou z nich je i výstava díla plzeňského rodáka Jiřího Trnky, která jej představí jako tvůrce animovaných filmů, malíře, sochaře, loutkáře a ilustrátora. K vidění budou také Trnkovy filmy. A návštěvníci si mohou i sami vyzkoušet, jak takový film vznikal. Více už o výstavě řekne její kurátor Marcel Fišer.
"Výstava není koncipována ani striktně chronologicky, ani podle těch disciplín, do kterých Jiří Trnka zasáhl, a že je jich opravdu hodně. My jsme se snažili přijít s něčím novým, něčím originální, co by zároveň vystihlo jeho univerzalitu. Výstava je koncipována do několika témat, většinou je to tak, že v každé místnosti jsou jedno nebo dvě témata, každé to téma má své těžiště v jiném období. Na začátku se člověk setká s tématem od dřevěného divadla po Národní, to je takové dvojtéma, kde jsou jeho počátky v loutkovém divadle a přechod ke scénografické práci v Národním divadle ve čtyřicátých letech. Na to navazuje téma Příběh a tradice, které má těžiště v obrazech ze čtyřicátých let a takhle to jde dál. Ta témata mají jakousi logickou návaznost a i časovou posloupnost. I přes tu různorodost si myslím, že v tom návštěvník vytuší tu skrytou logiku. Je tam přítomna i časová linka, která návštěvníka dovede od raných počátků v Plzni až k tomu vrcholnému filmu Ruka, který stojí na úplném závěru." Výstava nese název Ateliér Jiřího Trnky, podílel se na ní i jeho syn Jan, který skutečný otcův ateliér důvěrně znal."Tam jsem býval poměrně často. Dokonce jsem si tam směl i sem tam něco půjčit, když to nebylo ostré. Dláta jsem nesměl, ale jinak jsem si tam kreslil, maloval, četl nebo jen tak visel z hrazdy, protože otec ta měl hrazdu, na které si protahoval zádové svalstvo, protože měl potíže se zády."Výstava bude k vidění do 10. května. Nebude ale jedinou, která se zaměří na dílo tohoto slavného plzeňského rodáka. 26. února se k ní přidá ještě Trnkova Zahrada 2, která interaktivní formou přiblíží a umožní také částečně prožít slavnou Trnkovu dětskou knihu - setkat se s kluky, slony nebo kocourem "mňamňourem."