Jihočeští studenti protestovali proti komunistické radní
Jihočeští studenti středních škol ve čtvrtek dopoledne hodinu stávkovali. Nelíbí se jim obsazení postu krajské radní pro školství a kulturu. Zastupitelstvo na ni zvolilo členku KSČM Vítězslavu Baborovou. Protest vzešel od středoškoláků, studenti Jihočeské univerzity jim ale vyjádřili podporu. Vznikla i petice, kterou podepsalo přes devět tisíc lidí.
"Nevadí mi její odborná způsobilost, ta si myslím, že je výborná a spousta názorů, které byly řečeny studenty, které ona učí, tak potvrdily, že je dobrá matematikářka a fyzikářka. To, co je pro nás zásadnější než její odborná způsobilost, je její příslušnost k ideologii. Paní Baborová se hlásí ke komunistické straně Čech a Moravy, tedy ke straně, která je řazeny mezi extrémistické."
Ke stávce se připojily střední školy v Českých Budějovicích, Jindřichově Hradci nebo Táboře či Písku. V Třeboni vstoupili do hodinové stávky pouze studenti vyšších ročníků. Sešli se v aule školy, diskutovali a zpívali písně Karla Kryla. Členové stávkového výboru ohlásili účast asi stovky studentů. Protestovalo se i na gymnáziu Pierra de Coubertina v Táboře. Studenti namísto výuky probírali otázky demokracie a diskutovali o situaci, která po volbách vznikla v Jihočeském kraji. Stávku podpořila i žačka 6. A Eliška Pokorná.
"Neprotestujeme proti výsledkům voleb, my protestujeme proti jmenování zrovna komunistické kandidátky na tak důležitý resort. Myslíme si, že pan hejtman mohl jmenovat i někoho ze své strany a vlastně ty resorty prohodit - že komunistický kandidát by dostal nějaký jiný resort."Hejtman za sociální demokraty Jiří Zimola ale říká, že radní Baborová ještě neučinila žádné kroky a nelze ji kritizovat.
"Mám pocit, že rozhodují konkrétní věci. Paní radní ještě ve školství neudělala vůbec nic a už je proti ní takováto vlna a už někdo něčím vyhrožuje. To mi nepřipadá korektní."
Podle samotné Vítězslavy Baborové jsou protesty proti ní předčasné.
"Trochu se divím, že se třeba takto vyjadřují mladí lidé a iniciátorem je pan učitel, kterému je 35 let, rovněž i tak studenti. Já bych velice nerada, aby zde byli mladí zneužíváni. V této funkci budu dělat, co mohu. V případě, že budu mít nějaké chyby, tak je možné, aby potom nějakým způsobem mladí reagovali, ale v začátku to není fér."
Hejtman Jiří Zimola dodal, že studenti se nemusí obávat ani o obsah osnov.
"Žádný uvolněný radní nebo dokonce hejtman nemá žádný vliv na osnovy, podle kterých se děti a studenti učí, a že tudíž nehrozí to, že by nějakým způsobem někomu mělo být direktivně nařizováno, co má učit."
Ke stávce jihočeských středoškoláků se připojili také vysokoškoláci z Jihočeské univerzity. Třeboňské gymnazisty výrazně podpořil rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. Na čtvrteční dopolední diskuzi se studenty pedagogické fakulty řekl:"Vedení Jihočeské univerzity jednoznačně podporuje stávku středoškoláků a ten tlak. Je připraveno podpořit následující akce, pokud nebude požadavek středoškoláků vyslyšen. Setrváme v podpoře a pevně doufáme, že se to nakonec podaří a zdravý rozum zvítězí."
Vítězslavu Baborovou jako krajskou radní pro školství kritizuje i český PEN klub. Podle jejího bývalého předsedy, spisovatele Jiřího Stránského, je její zvolení nepřijatelné.
"Oni nám také v roce 1948 slibovali, že se budou chovat demokraticky, že nikomu nic nevezmou. Já jim nevěřím, oni se dodneška za ty zločiny, které provedli neomluvili a já mám věřit nějaké paní, že bude dobrá radní přes školy, když musela vystudovat marxismus-leninismus."
Studenti třeboňského gymnázia už jednou protestovali - a to v sobotu 17. listopadu. Čtvrteční stávka ale nebyla poslední. Další shromáždění se uskuteční na konci listopadu.