Evropská komise kritizuje Prahu za časté výměny státních úředníků
Čeští politici příliš zasahují do chodu státní správy. Poškozují tak Českou republiku při čerpání dotací z Evropských fondů. V Bruselu to Českému rozhlasu v exkluzivním rozhovoru řekl eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn. Kritiku obsahuje i zpráva Evropské komise, kterou má rozhlas k dispozici.
"Je potřeba více stability. Není dobré zbavovat se úředníků, kteří mají znalosti a zkušenosti. Podle komise politici neustálými výměnami úředníků poškozují český hospodářský růst a konkurenceschopnost."
Česko má kvůli podle eurokomisaře Hahna problém se získáváním desítek miliard korun z evropských fondů.
"Když tyto lidi vyměníte, musíte pak začít úplně od nuly. Kvůli chybám a podvodům při čerpání eurofondů komise letos Česku přísun peněz na několik měsíců pozastavila."
Česko v tomto směru dokonce patřilo k nejhorším státům v Evropě. Ukázala to zpráva Evropského účetního dvora za rok 2011. Podle této instituce, která je obdobou našeho Nejvyššího kontrolního úřadu, na ministerstvu financí vůbec nefungovaly audity toho, jak se s evropskými fondy nakládá. Říká to Kersti Kaljulajdová z vedení Evropského účetního dvora:"Na údaje od českých úřadů jsme se vůbec nemohli spolehnout."
Teď se ale podle eurokomisaře Hahna situace postupně zlepšuje:
"Se změnami jsme zatím spokojeni. Vláda dělá to, oč jsme ji požádali. Ale samozřejmě teprve v příštích měsících vyhodnotíme, jestli vše také funguje v praxi."
Brusel také ve své zprávě Česku radí, kam by mělo investovat evropské peníze. Prioritami jsou vzdělání, věda, výzkum, infrastruktura a podpora malých a středních podniků. Evropské komisi se nelíbí systém, kdy má každé české ministerstvo a každý kraj svůj vlastní operační program a pro něj čerpá evropské peníze. Tento systém by měl skončit.
Evropská komise současně připustila, že zřejmě nebude mít prostředky na výplatu z eurofondů. V unijním rozpočtu totiž docházejí peníze. Země sedmadvacítky se přitom s Evropským parlamentem nedokázaly dohodnout na jeho zvýšení. Česku tak může letos ve státním rozpočtu chybět přes 25 miliard korun. Problémy může mít například i studentský výměnný program Erasmus, v jehož rámci studují na zahraničních univerzitách tisíce českých vysokoškoláků. Podle Barbory Nájemníkové z Národní agentury pro evropské a vzdělávací programy ale studentům zatím problémy nehrozí."Druhá splátka grantu vůči Národní agentuře může být zpožděná. Nicméně se nečeká zásadní zpoždění a mohu říct, že v tuto chvíli není ohroženo plnění závazků Národní agentury vůči příjemcům grantů. To znamená vůči studentům nebo zaměstnancům, kteří využívají programu Erasmus."
Česko naopak může znovu čerpat peníze z evropských programů Životní prostředí a Doprava. Brusel už uvolnil 43 miliard korun. Nedostaneme ale všechno, minimálně 12 miliard korun komise odmítla kvůli chybám proplatit.