Vláda versus černý trh s alkoholem
Ministři dostali za úkol zpracovat opatření, jež omezí černý trh s alkoholem. Vláda tak chce opatřeními, která přijala na svém středečním jednání, přinejmenším omezit možnosti nekalých aktivit v nakládání s alkoholem. Reagovala tímto na methanolovou aféru, která si zatím v Česku vyžádala 27 lidských životů a nevratně poškodila zrak dalším konzumentům pančovaného alkoholu.
"V pracovní skupině zasednou náměstci ministrů zemědělství, financí, zdravotnictví, průmyslu a obchodu, vnitra a spravedlnosti. Ke spolupráci přizveme také Unii výrobců a dovozců lihovin, Potravinářskou komoru České republiky a Asociaci hotelů a restaurací České republiky."
Ministerstva mají připravit návrhy opatření pro boj s černým trhem s alkoholem do čtrnáctí dnů. Například ministerstvo průmyslu a obchodu bude mít na starosti zavedení koncesí na prodej alkoholu. Jak by měly vypadat, říká náměstek ministra pro ekonomiku Jiří Jirka:
"Pochopitelně bychom chtěli, aby to eliminovalo prodejny nebo prodeje alkoholu mimo provozovny, to znamená obchodníky, kteří nemají vlastní provozovnu. Tam je potřeba nastavit nějaké podmínky buď odborné způsobilosti, což v této míře bude asi poměrně obtížné požadovat. Možná bude stačit jenom dosažení určitého stupně vzdělání. Pro provozování této koncesované živnosti možná můžeme stanovit také nějaké další podmínky bezúhonnosti zaměstnanců, popřípadě omezení prodeje na nějaké provozovny vázané na jejich schválení před zahájením prodeje."
Licence by měli podle premiéra Nečase za předem stanovaných podmínek dostat obchodníci, kteří prodávají alkohol s obsahem lihu nad dvacet procent. Pokud podmínky splní, měli by mít na licenci nárok automaticky:"Pokud by měl být ten systém zaveden, tak by měl definovat jasné podmínky, za kterých je na udělení koncese nárok. Pouze při neplnění těchto podmínek nebo při porušování provozování této koncese by bylo možné tuto koncesi odejmout. Rozhodně nesmí vzniknout byrokratický systém, který by umožňoval někomu, třeba úředníkovi, říkat: Vám tu koncesi dáme, vy ji nedostanete. To v žádném případě."
Opatření, která chystá vláda na omezení černého trhu s alkoholem, vítá generální ředitel likérky Stock Plzeň Božkov Petr Pavlík, který je zároveň prezidentem Unie výrobců a dovozců lihovin:
"Jakoukoliv aktivitu, která povede k eliminaci černého trhu, vítáme. Jak známo, to, co zabilo 27 lidí, byl právě methylalkohol, který se dostal na trh prostřednictvím tzv. černého trhu a černých výrobců, a cokoliv povede dlouhodobě k tomu, aby byl tento černý trh eliminován, samozřejmě vítáme."
Také Tomáš Otta, ředitel společnosti Global Spirits - největšího dovozce destilátů - vládní opatření vítá. Zejména pak zavedení licencí:"To je doopravdy praktické řešení. které může omezit boj s černým alkoholem. Dočasná řešení víceméně míří úplně špatným směrem. Postihují ty, kteří legislativu dodržují; mají nyní strašnou papírovou smršť, kterou musí řešit. Ten, kdo to přelívá z kanistru do kanistru a prakticky je dneska beztrestný a nikdy žádné papíry nevyužíval, je dneska v ještě výhodnější pozici, než byl dříve. Takže to je jediný možný krok, jak tady nastavit nějaké pořádné mantinely a mít z toho nějaký smysluplný výsledek."
Pod jednu instituci by se také měly sjednotit orgány, které budou kontrolovat kvalitu prodávaných lihovin. Vláda chystá přísnější paragrafy za pančování alkoholu a pokuty za ztráty kolků. Premiér Nečas upozornil, že mezi vládními opatřeními nebude chybět ani represe a prevence:
"Je velmi pravděpodobné, že po čištění té sítě ještě zůstane řada toxických lahví v domácnostech. Při boji proti černému trhu je velmi důležitá prevence, a proto by občané měli mít dostatek informací, jaké lihoviny jim mohou způsobit těžkou otravu nebo v tragických případech i smrt. Informační kampaň dostalo na starost ministerstvo zdravotnictví."Podle šéfa tohoto resortu Leoše Hegera z TOP09 by tato informační kampaň měla minimalizovat riziko dalších otrav pančovaným alkoholem:
"Je velmi pravděpodobné, že po čištění té sítě ještě zůstane řada toxických lahví v domácnostech."
Ministerstva by měla rozpracovaná opatření i s harmonogramem jejich realizace vládě předložit do 17. října.