Anketa Zahraniční Čech roku 2012: portrét Miloše Formana

Miloš Forman

V anketě Zahraniční Čech roku 2012, kterou pořádají Český rozhlas a Česká televize, vám od 27. srpna do 21. září postupně představujeme 20 osobností, jimž můžete poslat svůj hlas a zvolit Zahraničního Čecha roku. Dnes je to Miloš Forman.

Miloš Forman
Rozdávají se Oscaři za rok 1975. O zlatou sošku za režii soupeří Federico Fellini, Stanley Kubrick, Sidney Lumet a Robert Altman. Cenu ale nakonec získává za film "Přelet nad kukaččím hnízdem" režisér, který byl v Americe ještě před pár lety považovaný spíš za outsidera. Je jím Miloš Forman.

Světlo světa spatřil v roce 1932 v Čáslavi. Dětství měl přinejmenším komplikované. Vyrůstal v protestantské rodině středoškolského učitele. Jeho skutečným otcem byl ale známý pražský architekt Otto Kohn. Za války nacisté zatkli a zavraždili oba rodiče a Miloš žil u příbuzných. Jako válečný sirotek se po válce dostal do elitní internátní školy v Poděbradech.

Konkurs
"Stát na to dal velké peníze, poněvadž to byla škola pro válečné sirotky. Jenomže tím, že ta škola dostala velké peníze, tak její ředitel mohl najmout nejlepší profesory, dílny jsme měli v poděbradském zámku. Najednou tam všichni chtěli svoje děti," vzpomíná Miloš Forman.

Setkávali se tam tak studenti z velmi rozdílných poměrů.

"Třetina dětí byli opravdu váleční sirotci, třetina dětí byli synové mocných kapitalistů, a třetí třetina byli synové ještě mocnějších komunistů," dodává známy režisér.

Lásky jedné plavovlásky
Miloš Forman se v každém případě v Poděbradech setkal a spřátelil mimo jiné s Václavem Havlem. Zatímco ale ten tíhnut k divadlu, mladý Forman mířil k filmu. Upozornil na sebe polodokumentárním snímkem "Konkurs" v roce 1963. Následovaly perly české kinematografie: "Černý Petr" a "Lásky jedné plavovlásky". Za tento film byl poprvé nominovaný na Oscara. Za "Hoří má panenko" podruhé. Tenkrát ještě zlatou sošku nedostal, ale to se mělo změnit. Ke světovosti Miloše Formana nejspíš přispěla paradoxně invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968.

"Tak jsem si říkal, že si pustím rádio, a tam oznamovali, že vstoupily jednotky těch 'bratrských' armád na území Československa,"říká dnes Miloš Forman.

Hoří má panenko
V Americe našel nový domov. Rozhodl se v ní zůstat i po roce 1989. Držitel mnohých světových filmových cen se v poslední době už rozhovorům s novináři či vystoupením na veřejnosti spíš vyhýbá. Po tom, co dokázal sdělit svými filmy, ať už natočenými v Čechách nebo v Americe, jsou asi všechny rozhovory zbytečné.

Pokud chcete dát hlas Miloši Formanovi, můžete tak učinit na webových stránkách www.zahranicnicech.cz. Hlasovat můžete i pomocí SMS ve tvaru ZC 6 na číslo 907 77 04. Cena SMS je 4 koruny. Vítěz ankety - tedy ten, kdo obdrží nejvíc hlasů - bude vyhlášen 28. září. Partnerem ankety je Týdeník Rozhlas a společnost Lasvit. I vy můžete pomoci vybrat Zahraničního Čecha roku!