Jiří Suchý oslaví osmdesátiny premiérou Hodiny jdou pozpátku

Jiří Suchý, foto: ČTK

Na závěr pořadu je připravena rubrika Z kultury. Její dnešní vydání věnujeme legendě českého divadla a hudby Jiřímu Suchému, který zanedlouho - 1. října - oslaví osmdesáté narozeniny. Uslyšíte hudební ukázku z chystané premiéry divadla Semafor Hodiny jdou pozpátku, pro niž Suchý složil a napsal řadu nových písniček, a v rozhovoru s Vilémem Faltýnkem také Suchý vysvětluje, proč nemá rád oslavy a narozeniny.

Jiří Suchý,  foto: ČTK
"Hlavně ty oslavy. To že jsem se narodil, to jsem konstatoval, že bude dobré oslavit v kruhu rodiny, ale dělat kolem toho veřejnou záležitost, to nemám rád."

Připravil jste na toho prvního října pro své diváky nějakou událost?

"Řekl jsem si, že udělám s Jitkou Molavcovou koncert, kde si vzpomenu na Jiřího Šlitra, Ferdinanda Havlíka, naše skladatele, ale kde bych chtěl prezentovat taky svou skladatelskou činnost, poněvadž mně pořád připisujou Pramínek vlasů, Blues pro tebe, a to že jsem dalších 50 let skládal písničky a v posledních deseti letech výhradně, to se obecně neví a na ty se zapomíná. Takže jsem vybral ty nejaktraktivnější, nebo alespoň o kterých se domnívám, že jsou nejatraktivnější, ty jsem vybral a budu si je zpívat. To je dárek, který si já dám k narozeninám. Já tam taky říkám, že existuje z 19. století song Písně dcery ducha mého/ plody srdce slovanského. Tak jsem pochopil, že ty písničky jsou moje dcery. A já nechci, aby zůstaly na ocet."

Inscenace Hodiny jdou pozpátku,  Jitka Molavcová a Jiří Suchý,  foto: Divadlo Semafor
Teď bude 21. září premiéra inscenace Hodiny jdou pozpátku. Ona už ale měla předpremiéry...

"My si děláme vždycky zkušební předpremiéry. A podle reakcí... třeba tady jsme přehodili dvě čísla, poněvadž ta Opera Semaforica měla vůbec největší úspěch, a tak jsme ji dali jako finále první poloviny. Takže publikum nám pomůže trochu se v tom zorientovat, víme co zabralo, co by se mohlo zkrátit nebo naopak podpořit."

Je to večer postavený na swingové hudbě. Jaký je námět tohoto divadelního kusu?

"Do jednoho nočního podniku, baru Honolulu, chodí návštěvníci zapomenout na tíhu doby. Děj se odehrává v roce 1938. A dva ze štamgastů jsou velmi praktická žena a dekadentní básník. Praktická žena Molavcová a dekadentní básník Suchý. Střetávají se tam dva světy a vytvářejí zvláštní situace, takový je děj."

Takhle připravujete dárek publiku, říkáte, že jste dal i dárek sám sobě a představíte se jako skladatel, ale dostanete taky vy něco od někoho druhého, třeba od televize?

Foto: Divadlo Semafor
"Teď 16. září tady bude točit televize program, kdy jsem si vymínil, aby to nebyla žádná oslava, vůbec o narozeninách, dokonce jsem požádal, aby mi nikdo negratuloval. Že nakonec si sestavím gratulaci a nechám hlasovat, kdo je proti. Takže bude taková jako kolektivní gratulace. Budou pozvány známé osobnosti, protože televize požadovala kvůli atraktivitě programu, aby tam byly známé tváře, takže tam přijde pan profesor Pafko, přijdou Ludvík Vaculík, Jiří Grygar a lidé, kteří jsou mediálně známí, ale kteří mají všichni jedno společné - jsou to takzvaní štamgasti. Že k nám chodí na každý kus a já je tady vídám. Tím jsme udělali selekci a těm, které jsme nepozvali, na které se nedostalo, můžeme říct: Ano, ale my jsme zvali ty, co na nás chodí, ne ty, co se chtějí ukazovat. Kromě toho jsou natočeny dva televizní filmy, jeden natočil Jiří Vondrák a jeden Oskar Reif. Ten Reifův se jmenuje Jiří Suchý a jeho Perplex a bude to film o mém neúspěšném podnikání a já to komentuju tím, že si ze sebe dělám srandu."

Já si pamatuju, že se v 90. letech o vašich filmech mluvilo, těšil jsem se na ně, ale pak to nějak utichlo...

"Ano, poněvadž já nejsem obchodník. Já jsem natočil film, tím jsem si odreagoval, co jsem chtěl, a už jsem to nikdy nedovedl nabídnout. Dokonce ty první nebyly ani dobré, poněvadž jsem sbíral zkušenosti, ale ty poslední, za jeden jsem dokonce dostal cenu, ty poslední už byly zajímavější, ale ani ty jsem neprodal. Kdežto teď v tom programu, který natočil ten Oskar Reif, se fragmenty objeví, tak jsem docela rád."