Ceny Letní filmové školy v Uherském Hradišti dostali Kusturica a Vávra
V sobotu večer byl v Uherském Hradišti zahájen další ročník největší nesoutěžní filmové přehlídky v České republice - Letní filmové školy. Hned na úvod dostaly cenu za přínos evropské kinematografii dvě filmové legendy - bosenský režisér Emir Kusturica a jeho bývalý učitel, letošní jubilant režisér Otakar Vávra. Návštěvníci během tohoto týdne uvidí více než čtyři stovky programových bloků s celovečerními i krátkými filmy, čekají na ně ale i přednášky, divadelní představení a koncerty. Podrobněji o programu hovoří umělecký ředitel Letní filmové školy Pavel Bednařík:
"Letošní program sestává z řady sekcí, které jsou věnovány různým významným tvůrcům filmové historie a také aktuálním tématům, která bohužel rezonují se současnými událostmi. Jedno z témat je 11. září a hrozba terorismu. A současné události v Oslu nasvědčují, že to je téma stále aktuální. Zároveň se věnujeme významným předním tvůrcům, a to nejen evropským, ale máme pozvány například i hosty z Asie."
Vy jste jako jedno z profilových témat letos zvolili rumunskou kinematografii. Proč právě Rumuny?
"Protože už dlouho v nás zraje dojem, že by se rumunská kinematografie měla představovat nějakým soustavnějším způsobem, a nejen referovat o jednotlivých filmech. Proto jsme se rozhodli ji představit v průřezu až vlastně do němé éry rumunského filmu. A zároveň jsme chtěli upozornit na to, že rumunská nová vlna není jen nějaký výhonek módních trendů a tendencí, ale že se jedná o hnutí filmařů, kteří se skutečně chtějí kriticky a dost zásadně vyjadřovat k současné rumunské společnosti a k jejím neduhům a nedostatkům. Proto jsme se rozhodli uvést sérii nových filmů, i těch nejnovějších z posledních dvou let, abychom ukázali, že se jedná o zásadní a zásadně se přeformulovávající a přerozující kinematografii."Letní škola si každý rok zve také slavné režiséry. Kdo to je letos?
"My jsme velmi rádi, že pozvání letos přijali dva tvůrci, které čeští diváci znají více než patnáct let i z českých kin. Jsou to Emir Kusturica a Aki Kaurismäki, finský filmař, který zde představí svou novinku Le Havre. Ta půjde za několik měsíců do českých kin. Z tvůrců, které jsme tu přivítali, jsou to například právě rumunský dokumentarista Andrei Ujica nebo thajský režisér Apičatpong Vírasechakul, který přijede na poslední víkendové promítání filmů. A shodou okolností všichni tito hosté jsou držitelé hlavních cen festivalu v Cannes. Pan Vírasechakul tam naposledy získal cenu loni za svůj snímek Strýček Búnmí, který byl uveden i v českých kinech."A čím se v Hradišti představuje česká kinematografie?
"Z české kinematografie jsme se snažili vybrat to nejzajímavější a nejreprezentativnější, co podle nás je v posledních dvou letech k vidění. Třeba filmy Osmdesát dopisů nebo Nesvatbov, které získaly řadu ocenění včetně příznivých reakcí a cen na festivalu v Berlíně. Zároveň to jsou i další nové české filmy jako Habermannův mlýn Juraje Herze nebo Lidice. Představíme také některé filmy, které do kin teprve půjdou, a to je nový snímek režiséra Roberta Sedláčka, kterému je na Letní filmové škole věnována celá retrospektiva. Uvádíme v předpremiéře i snímek Rodina je základ státu. Jedním z dalších filmů je Nic proti ničemu Petra Marka. To je film, který se snaží velmi svéráznou poetikou představit, jakým způsobem lidé komunikují v uzavřených prostorách a komunitách."
Škola jsou také semináře, přednášky, debaty, panely. Máte je i letos?"Ten program se každoročně rozšiřuje a každoročně doufejme i zlepšuje, co se týká standardu a šířky nabídky. Jsme rádi, že v letošním roce přivítáme dalšího z významných hostů, je to filmový teoretik profesor Dudley Andrex z americké univerzity Yale, který zde má několik přednášek. Jednu z nich o filmech Emira Kusturici nebo o budoucnosti kinematografie v digitální éře."
Letní filmová škola v Uherském Hradišti potrvá do 31. července. Každoročně ji navštíví přes čtyři tisíce diváků.