Mapy nájemného mohou pomoci nájemníkům, majitelům domů i soudům

Ministerstvo pro místní rozvoj v pondělí zveřejnilo na svých internetových stránkách dlouho očekávané mapy nájemného, které by měly pomoci nájemníkům, majitelům bytů a případně i soudcům při určování nájmů po deregulaci.

Mapa nájemného ale ještě není ani zdaleka úplná, zachycuje zatím jen desetinu obcí a měst nad dva tisíce obyvatel. Své město si na mapě najdou např. obyvatelé Strakonic, Třeboně, Nového Jičína nebo Litoměřic.

Další data by měla být doplněna v průběhu letošního a příštího roku. Náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous vysvětlil:

Miroslav Kalous,  foto: ČTK
"Cenová mapa je nástroj, je to informační systém, do kterého my budeme postupně vkládat aktuální údaje o tom, jakým způsobem se úroveň smluvního nájemného vyvíjí a do té doby, než budeme mít dostatek relevantních údajů, tak budeme vycházet především ze znaleckých posudků, protože soudní znalec je přesně ta osoba, která může a je schopná stanovit objektivním způsobem úroveň nájemného v tom daném městě, v té dané lokalitě, samozřejmě s přihlédnutím ke všem možným aspektům, podle kterých se výše nájemného stanovuje."

Při určování výše nájmů pak hraje roli nejen město, kde se byt nachází a jeho velikost, ale také jeho stav nebo technologie výstavby, důležité je i stáří domu jeho poloha nebo stav po případné rekonstrukci.

Milan Taraba
Předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček čeká, že zveřejnění mapy zrychlí tempo uzavírání smluv tam, kde regulace nájmu už skončila.

„Určitě to bude jistý impuls zejména pro nájemníky. Řekl bych, že pronajímatelé vědí, jaké nájemné je místně obvyklé a pokud už nezačali jednat s těmi nájemníky, tak zřejmě co nevidět začnou a tato mapa jim při jednání s nájemníky může jedině pomoct."

Tomislav Šimeček,  foto: ČTK
Pokud se pronajímatel s nájemníkem nedohodnou na výši nájemného, mohou se obrátit na soud se žádostí o určení nájemného v místě a čase obvyklém. Šimeček vyzval členy sdružení majitelů domů, aby se na soud obraceli až v krajním případě. Jako krajní řešení vidí soudní spor také ministerstvo pro místní rozvoj.

Zveřejnění mapy uvítalo i Sdružení nájemníků. Jeho předseda Milan Taraba uvedl:

"Když tam teď, třeba na Ostravsku nebo na Ústecku, spadnou desetitisíce bytů, tak se ta cenová mapa dostane do určité úrovně. Budou tam všechny byty, kdy se nájemné sjednává dohodou, ty tam do toho patří, to není o tom, že jsou v nějakém tom režimu regulace, a ty vytvoří základnu pro budoucí vyjednávání."

Regulace nájemného skončila posledním dnem loňského roku pro asi 400 000 bytů v České republice s výjimkou Prahy, větších měst Středočeského kraje a většiny krajských měst - kromě Ostravy a Ústní nad Labem.