Známka připomíná výročí zakladatele Národního muzea
Před 250 lety se narodil zakladatel Národního muzea Kašpar Maria ze Šternberka. Česká pošta vydala při této příležitosti speciální poštovní aršík, který byl ve středu představen v Panteonu Národního muzea.
"S tím nápadem v roce 2009 přišel poslanec Spolkového sněmu Ernst Hinske. Mínil, že by bylo dobré vydat právě tuto vynikající osobnost, která má vztah nejen k nám, k Národnímu muzeu, národnímu obrození, k naší vědě, ale má celoevropský význam vztah i německy hovořícím."
Na společnou realizaci nakonec z časových důvodů nedošlo, nicméně známka je přesto alespoň trochu česko-německá. Podle návrhu výtvarníka Oldřicha Kulhánka ji vyryl německý rytec Wolfgang Mauer z Berlína. Podle Galušky se tak symbolicky uzavřel kruh.
"Doufám, že to není uzavření kruhu, že to bude mít pokračování. Zakladatelem fenoménu, který dnes nazýváme česká rytecká škola, byl durynský rodák Karel Seizinger, který přišel do prahy v roce 1924 na pozvání tehdejší Československé národní banky jako rytec bankovek. První dva roky studoval v Praze na akademii výtvarných umění u Maxe Švabinského a záhy se pustil do nového oboru, do rytiny poštovní známky. Československá a dnes i česká známková tvorba je pověstná tím, že její značná část vychází technikou ocelotisku, to je vlastně z rytiny. A tento Karel Seizinger je jedním ze zakladatelů české rytecké školy.Když se teď vrátíme k té známce, tak tu vyryl německý rytec Wolfgang Mauer, je to takové pokračování tradice."
Tradici rytectví zmínil také Oldřich Kulhánek:
"Pro mě ta známka měla dvě roviny, proč jsem ji s chutí a radostí dělal, protože poprvé po letech byl přiznán také určitý podíl české šlechty na národním obrození a byli to právě čeští šlechtici, jako třeba Kašpar Maria ze Šternberka, kteří se zasloužili o národní kulturu. Národní muzeum je jeho dílo a nebyl samozřejmě jediný. Navíc to byly osobnosti, které měly obrovský světový nebo evropský radius, když povážíme, že to byl osobní přítel Goethův...Takže to je jedna rovina, která mě oslovila a byl jsem rád, že to můžu dělat.Ta druhá je, že rytcem této známky byl nejpřednější rytec německé poštovní známky. Je to připomenutí toho, co tady v minulosti bylo, kdy rytecká škola, vídeňská, pražská a německá byla elita mezi evropskými rytci. Konečně zase navazujeme tam, kde jsme kdysi přestali."
Známku s portrétem zakladatele Národního muzea, který se věnoval především paleobotanice nebo paleontologii, doplňuje fosilie rostliny z čeledi plavuňovitých Lepidodendron aculeatum Sternberg. Zakoupit si známku lidé mohou od 5. ledna.