Švejk v Aténách nabízí knedlo-vepřo-zelo

Spiros Kuluris točí ve své athénské restauraci Švejk pravou plzeň

V Řecku si většinou dáváme, chobotnice, ryby, musaku, frapé a jiné pochoutky. Možná se nám po čase zasteskne po české kuchyni. Ani tady však lidé nemusí přijít o své oblíbené plzeňské a vepřo-knedlo-zelo.

Spiros Kuluris točí ve své athénské restauraci Švejk pravou plzeň
Jak zjistil kolega z Radiožurnálu Ondřej Houska, stačí, když lidé v Aténách zajdou do restaurace jménem Švejk, kterou v centru řecké metropole už 29 let provozuje pan Spiros Kuluris.

"To je malá oáza Prahy v Aténách. Tak jsem si to představoval. Myslím, že i lidi, kteří sem chodí to rozpoznají jako kus české kultury tady."

Spiros Kuluris,  majitel athénské hospody Švejk
Spiros Kuluris se do Česka dostal jako malé dítě spolu se svými rodiči, kteří z Řecka uprchli před občanskou válkou. Vydržel u nás až do roku 1969, kdy pro změnu zase on prchal před normalizací. Vzal si sebou vzpomínky na typickou českou hospodu i lásku ke knize Dobrý voják Švejk od Jaroslava Haška. A hospoda jménem Švejk byla na světě. Když vejdeme dovnitř tak je tady pravá česká pípa.

"Ano, pípa s plzní a Švejk."

Odkud berete pivo?

Stěny restaurace zdobí také pražské památky
"To se dováží už roky v sudech z Česka, z Plzně. Máme tu jídelní lístek se Švejkem a s obrázky z knihy. Je tu smažený sýr, měšec, houby na roštu, tatarský biftek."

A kdo vaří?

"Vaří moje manželka. Já jsem ji zaučil. Moc neumím vařit, ale jsem mlsoun. Co se týká hlavních jídel, tak je tu guláš, svíčková na smetaně, hovězí v těstové placce, kachnu, uzené se zelím a s knedlíkem i knedlo-vepřo-zelo."

Co si hosté nejčastěji dávají?

"My to vždycky propagujeme jako specialitu této restaurace - knedlo-vepřo-zelo - jako jedno z hlavních jídel, co jí Češi."

Obrázky Josefa Lady si Spiros Kuluris oblíbil stejně jako českou gastronomii
A jak na to Řekové koukají?

"Oni si to dají, ochutnají a chodí sem sondovat tu kuchyni. Už se stává, že než jedou do Prahy, tak se sem přijdou podívat, co si dají potom v Praze, aby věděli do čeho jdou."

Na zdech dvoupatrové restaurace visí výjevy z Haškova Švejka, obrazy s hlavními pražskými památkami nebo reprodukce obrázků Josefa Lady, kterého si pan Spiros zamiloval. Hospoda je teď prázdná, protože Řekové se nechodí bavit před osmou hodinou večer. Je tu ale Pavlos, který se zrovna vrátil z Prahy a svému příteli Spirosovi přivezl další figurku Švejka. I Pavlos je Řek, který vyrůstal v Československu a do Čech se pravidelně vrací. Může tedy srovnávat kvalitu aténského Švejka s podniky přímo u nás.

Výjevy z Haškova Dobrého vojáka Švejka v ladovském stylu dokreslují atmosféru restaurace
"V málokterých restauracích v Praze se dá najíst tak dobře jako tady v Aténách u Švejka, má kvalitní potraviny, velké porce a dobře udělané."

Pan Spiros Kuluris má být na co hrdý. Je vidět, že inspiraci u nás načerpal opravdu dostatečně. Říkal sice, že moc nepije, ale jak je vidět, tak atmosféra české hospody na něj zapůsobila.

"To jo, jako mladý kluk jsem chodil se svým mistrem do hospody a můj mistr pil denně 32 piv. Já jsem to počítal. Říkal jsem si, to snad není možné, ale bylo."

Foto: autor