Deregulace nájmů končí už za měsíc, ministerstvo zřídilo horkou linku
Už jen necelý měsíc zbývá do deregulace nájmů. Od 1. ledna 2011 začne ve více než 400 tisících nájemních bytů po celé republice platit smluvní nájemné. Na jeho výši by se měli majitelé domů dohodnout s nájemníky. Pokud se nedohodnou, rozhodne soud. Řídit by se přitom měl místně obvyklým nájemným, pomoci by mu ale měly i tzv. cenové mapy. Ty chce do února připravit ministerstvo pro místní rozvoj. Více uslyšíte v dnešní ekonomické rubrice, kterou připravila Milena Štráfeldová:
"Staronájemci skutečně moc připraveni nebyli. Když si vezmeme, že navýšení podle zákona 107/2006 Sb. bylo až dvojnásobné proti původně proklamovaným předpokladům, a resort nedělal v podstatě čtyři roky nic, žádné korekce, žádné úpravy, tak nám je neskutečně líto, když v poradnách vidíme lidi plakat a zoufat si nad situací, protože nemají v podstatě řešení,"
říká předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba. O komplikované situaci nájemníků ví i současný ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský:
"My si samozřejmě uvědomujeme, že situace pro nájemníky je nová. Po x letech, kdy deregulace nebyla, kdy všechny byty byly regulované, je to situace zvláštní. Zvláště pro starší lidi, pokud dostanou nějaký dopis, který je řekněme nátlakový, tak to může vyvolávat napětí. A tomu právě chceme předejít."O nové výši nájemného by se měl majitel bytu s nájemníkem dohodnout. Podle Milana Taraby ale má Sdružení nájemníků s majiteli velmi rozdílné zkušenosti:
"Setkáte se s majitelem, a tady řeknu konkrétní příklad, který přijde dokonce k nám do poradny a řekne: já si s tím nevím rady. A kdybych se radil s nějakou firmou, tak to bude drahé. U vás to mám za členský příspěvek. Můžete mi poradit? Tak to samozřejmě vítáme, protože to je dobře. - Pak jsou naopak případy, kdy, přestože jim napíšeme jménem nájemníků slušný dopis, buď vůbec nevyzvedávají poštu, nebo neodpovídají půl roku, nereagují. Místo toho reagují vůči nájemníkům velmi skandálně, urážejí je, protože vědí, že to, co není v ústním hovoru prokázáno, nelze žalovat."
Pokud se obě strany nemohou o nájemném dohodnout, nezbývá jim podle ministra Jankovského nežli se obrátit na soud:
"Novela občanského zákoníku říká, že každý občan má právo se obrátit na soud a soud rozhodne o nájemném v místě a čase obvyklém. My vlastně připravujeme řekněme cenovou mapu, která by měla sloužit jako vodítko pro rozhodování soudů."Jenže cenové mapy nebudou hotové dřív než v únoru příštího roku. Obě strany by proto se svými soudními spory měly raději počkat, říká ministr Jankovský:
"Já věřím tomu, že v únoru budou hotové cenové mapy, které by měly sloužit jako vodítko. Takže všichni případné spory odloží až poté, co tyto cenové mapy budou k dispozici, aby se vlastně nevystavovali zbytečnému soudu."
Upozorňuje ale také na to, že ceny nájmů se oproti regulovanému nájemnému určitě zvýší:
"My se snažíme vysvětlovat nájemníkům, že doba, kdy nájemné bylo 25 nebo 29 korun za metr, už je přeci jenom trošku mimo. A zase se na druhou stranu snažíme vysvětlovat majitelům domů, že pro byty v paneláku požadovat částky, které jsou sto a sto dvacet korun, taky není v pořádku. Spíš se snažíme obě dvě strany dostat k jednomu stolu nebo k jednání, aby se jejich představy sblížily."
S velkými majiteli bytů se již ministerstvu daří najít společnou řeč:
"Třeba RPG má cenovou mapu nastavenou tak, že to rozpětí je od 45 do 58 korun s nárůstem tuším o pětikorunu v následujících dvou letech. To mi přijde jako vcelku rozumná výše v jejich lokalitách. Samozřejmě to neplatí plošně po celé republice. A když jsme mluvili se zástupci Sdružení, například s CPI, tak tu zazněl názor, že pokud by se výše nájemného pohybovala v tom, co navrhovala RPG, že by se tomu až tak příliš nebránili. Vždycky je na trhu někdo, kdo vlastně určuje cenovou hladinu, a je potřeba říct, že RPG má dnes velký počet bytů. To je řádově 40 tisíc bytů."Trh s byty se ani po deregulaci nájemného podle ministra Jankovského stejně hned tak neustálí:
"Není možné si myslet, že 1. ledna tady máme fungující trh. Bude chvíli trvat, než se trh vytvoří. Klasický trh, kdy se nájemník rozhodne, že z bytu odejde, a může si kdykoliv za podobných podmínek najmout byt jiný, tak tento stav tady ještě není."
Na čem se ale ministerstvo s majiteli domů nedohodlo, je výpověď z bytu. Podle předsedy Občanského sdružení majitelů domů a bytů Tomislava Šimečka chtějí majitelé mít možnost podávat výpovědi bez udání důvodu s dlouhou výpovědní lhůtou, aby se měl nájemník možnost přizpůsobit. Podle ministra Jankovského to ale zákon neumožní:
"Novela občanského zákoníku v tuto chvíli nepředpokládá výpověď z nájmu bez udání důvodu, byť s delší výpovědní lhůtou dva roky, jak navrhovali majitelé domů. V tuto chvíli je to řešeno tak, že pouze při smrti nájemce přechází právo nájmu na osobu blízkou, která je explicitně jmenovaná v návrhu zákona, na období dvou let. My se prostě obáváme toho, že kdyby dnes ten majitel měl možnost dát výpověď bez udání důvodu, tak v této situaci, od 1. ledna, by právě mohlo nastat to, že by ti lidé pod pohrůžkou, že dostanou výpověď z bytu, podepsali třeba i nesmyslně vysoké nájemné. A tím bychom vlastně i sami trh trochu deformovali."Ministerstvo pro místní rozvoj a Sdružení nájemníků zřídily speciální telefonní linky i webovou stránku, kde budou na dotazy nájemníků ohledně deregulace nájmů odpovídat.
"V případě jakýchkoliv pochyb nájemníků, že něco je špatně nebo se jim něco nezdá, tak se budou moci obrátit na horkou linku ministerstva pro místní rozvoj, poslat i dotaz prostřednictvím e-mailu. My na všechny dotazy budeme odpovídat. S těmi složitějšími dotazy nám bude pomáhat i advokátní kancelář. Stejnou službu bude zajišťovat i Sdružení na ochranu nájemníků, také po své linii. My jim taky finančně vypomáháme, aby tuto službu mohli rozšířit. A budeme se snažit odpovědět na všechny dotazy."