Lnáře nabízejí díla světoznámého skláře Bohumila Eliáše
Dnes se vydáme do jihočeských Lnářů. Zdejší tvrz a zámek se staly dějištěm mnoha historických událostí. Probíhala tu i jednání o rozdělení Česko-Slovenska. My se vypravíme do tvrze, kde najdete díla světoznámého skláře a malíře Bohumila Eliáše.
Zajímavými obyvateli Lnář byl i rod Zmrzlíků ze Svojšína. Petr Zmrzlík byl přítel Mistra Jana Husa a spolupracovník Jana Žižky. A také velký milovník knih. Zasloužil se například o pořízení prvního českého překlad Trojánské kroniky. Lnáře rodu překvapivě zůstaly i po husitských válkách, protože včas změnil stranu a bojoval u Lipan po boku panské jednoty. Proto jim zůstal nakloněn i král Zikmund Lucemburský. Poslední ze Zmrzlíků Václav tady založil v polovině 16. století pivovar, který fungoval až do roku 1937, uvedl historik Vladimír Červenka.
"Byl to pivovar, že se řadil mezi deset nejvýkonnějších v Jižních Čechách. Zlatá éra pivovarnictví skončila ve chvíli, kdy sem začali pivo dovážet odjinud, z větších pivovarů, kde vyráběli levněji. Pak zámek a velkostatek koupil v dražbě Jindřich Vaníček. Potřeboval se zbavit určitých dlužních závazků, tak celou tvrz i s pivovarem prodal schwarzenbergskému pivovaru v Protivíně. Ti zastavili výrobu piva, přivezli sem svoje vlastní a začali ho distribuovat po vesnicích."Zajímavé jsou i novodobé dějiny zámku. Za 2. světové války tu nacisté zřídili výcvikové středisko Hitlerjugend. Po válce tu sídlili američtí vojáci generála Pattona a do rukou Američanů zde kapituloval generál Vlasov se svými vojáky, avšak zanedlouho byl zajat sovětskou armádou. Po válce byl zámek vrácen poslednímu majiteli doktoru Jindřichu Vaníčkovi, ale ne na dlouho. V únoru 1948 si Klement Gottwald vynutil vstup na balkon jeho advokátní kanceláře v paláci Kinských na Staroměstském náměstí v Praze a pronesl svůj známý projev. Ještě v témže roce komunisté zámek spolu s celým hospodářstvím znárodnili. V 80. letech sloužil jako reprezentační a rekreační středisko Úřadu vlády, která začala tvrz i zámek opravovat.
"Zdemolovali staré pivovarské budovy, zachovali goticko-renesanční jádro tvrze a opravili ho pro své zaměstnance, kteří tady pro vládu pracovali. Tak to trvalo do roku 2002, to už byl zámek dávno zpátky majetkem rodiny Vaníčků, nicméně tvrz zůstávala v majetku Úřadu vlády a byla pak převedena na obec Lnáře. Tvrz byla také poškozena povodněmi v roce 2002. Připomíná to deska na boku tvrze, kde je ryska, kam sahala voda v roce 1895, další pak o metr dvacet výš, kam sahala povodeň v roce 2002."Obec tvrz po povodni zrekonstruovala a dnes tu najdete expozici známého výtvarníka Bohumila Eliáše, uvedla při naší návštěvě starostka Stanislava Mašková. Ten hledal místo pro výstavu svých děl a Lnáře se mu líbily.
"Bohužel pan Eliáš se otevření těchto prostor nedočkal, zemřel rok před otevřením galerie. Ta se otevírala v roce 2006, ale protože už měl pro Lnáře exponáty přichystané, tak jeho rodina řekla, že splní jeho přání a exponáty do Lnář půjdou."
Bohumil Eliáš pocházel z Moravy, narodil se v obci Nasobůrky nedaleko Litovle v roce 1937. Učil se sklářem nejprve na sklárně v Novém Boru a potom v Železném Brodě. Ta byla v době jeho studií jednou z nejlepších sklářských škol v zemi. Pak studoval na vysoké škole umělecko-průmyslové a to monumentální barvu skla u profesora Josefa Kaplického. Úspěch slavil i na světové výstavě, uvedl historik Bohumil Červenka."V roce 1967 na výstavě EXPO v Montrealu vytvořil skleněnou suchou fontánu, která byla tak propracovaná, že vytvářela iluzi, že je to fontána skutečná. Pracoval i pro posledního perského šáha Muhammada Rezu Pahlavího. Tam se podílel na výzdobě mramorového paláce a místní galerie. Vytvořil věci, které dokumentovali dávnou historii Perské říše a celé oblasti, což byl jeden z důvodů, proč tyto výtvory nebyly zlikvidovány při tamnější islámské revoluci."
Postupem času se také věnoval vytváření skel a vitráží do kostelů. Najdete je třeba ve hřbitovní kapli sv. Bartoloměje ve Vimperku. Exponáty ve Lnářích jsou rozměrné a různorodé. Původně je měl Bohumil Eliáš ve svém ateliéru v Praze."Ten byl hojně navštěvován a při návštěvách tam prostoru nebylo tolik, aby nehrozilo poškození těch artefaktů. Lnáře mají nevýhodu, že leží mimo centrum hlavního kulturního proudu. Sem jezdí opravdu fajnšmekři, přímo na Eliáše. Teď jsem tu měl Čechošvýcary, kteří viděli jeho práci ve Švýcarsku v Basileji a od příbuzných věděli, že jeho díla jsou tady."
Jak dodal Vladimír Červenka, kromě tvrze mohou turisté navštívit i vedlejší zámek. Ten byl v roce 1993 vrácen potomkům pražského advokáta Vaníčka a ti ho o o 6 let později, tedy 333 let od založení, zpřístupnili veřejnosti. Je zde muzeum rybářství a muzeum koček - jediné svého druhu v Česku. Unikátní je i nástropní freska, která znázorňuje celé antické božstvo.