Výstava v Brně připomíná výročí Emy Destinnové

Эмма Дестинова

V Brně byla nedávno otevřena výstava připomínající pěvkyni Emu Destinnovou, od jejíž smrti letos uplynulo 80 let. Podrobnosti o výstavě prozradil Petr Lukáš z Letohrádku Mitrovských.

Ema Destinnová
Výstava různých akcí věnovaných Emě Destinnové už bylo mnoho, co nového nabízí ta vaše?

"My jsme se chtěli trošku od těch klasických výstav nebo expozic odlišit výtvarným pojetím, takže si myslím, že našemu výtvarníkovi Janu Marouškovi se to velmi podařilo, je to takové art deco pojetí, protože Ema Destinnová žila v této době, neměla ráda secesi, takže jsme se jí trochu vyhnuli a pojali jsme to v tom stylu art deco."

Vy jste inzerovali, že na výstavě představíte některé méně známé skutečnosti o Emě Destinnové, můžete je prozradit?

"Jednak jsou to souvislosti s Brnem a jižní Moravou. To je také trošku vysvětlení, proč se výstava koná v Brně v Letohrádku Mitrovských. Je to také vztah k Leoši Janáčkovi, který velmi usiloval o to, aby Destinnová vystoupila v roli Jenůfy a dalších hlavních úlohách jeho oper, což sice Destinnová přislíbila, ale nakonec z různých důvodů, zejména častého cestování mimo Čechy a Moravu a také z existenčních důvodů, z toho potom nakonec sešlo, ale Ema Destinnová splácela svůj dluh Janáčkovi tím, že jej prezentovala na svých koncertních turné. Další souvislostmi s Brnem, jsou tehdejší vystoupení Emy Destinnové, ať už koncertní nebo divadelní. Poutá se k tomu také taková zajímavá událost, protože Ema Destinnová každý den před svým brněnským koncertem odjela na ryby. Třeba do Bystrce, do Moravského krasu na Punkvu a také do Pouzdřan, kde nechtěně spadla do říčky a vytáhl ji její umělecký partner Mario Roman, kterému potom věnovala zlaté hodinky s poděkováním a věnováním - Mému zachránci."

Letohrádek Mitrovských | Foto: Podzemnik,  Wikimedia Commons,  CC BY 3.0
Jaké exponáty návštěvník na výstavě uvidí?

"Výstava má tři části. První je kariéra, zejména ta zahraniční, od Berlína přes Londýn do New Yorku. Tam prezentujeme fotografie, korespondenci, originály pohledů, které rozesílala svým přátelům a zejména sestře Jindřišce. Dále jsou to různé cestovní pomůcky jako je pas, příruční kabelka, v lodních kufrech jsou originální exponáty, části oblečení, boty, brejličky, kapesníčky apod. V další části prezentujeme soukromí Emy Destinnové, vzpomínka na její dětství, mládí, zejména pak na pobyty v zámku ve Stráži nad Nežárkou, až po její úmrtí před 80 lety. Tam převažují exponáty, které byly součástí jejího zámku ve Stráži, které se zachovaly ve sbírkách Muzea Jindřichohradecka. Poslední část je jako divadelní šatna a tam jsou potom originály kostýmů ze slavných rolí, ve kterých Ema Destinnová vystupovala a promítáme tam také film Božská Ema s Božidarou Turzonovovou, která Destinnovou skvěle ztvárnila."