Muzeum Mlejn v Ostravě představuje sbírku historických mlýnků

Muzeum Mlejn v Ostravě, foto: www.mlejn.com

Ostravské Muzeum Mlejn představuje sbírku historických mlýnků. Metropoli severní Moravy si každý spíše spojí s dolováním uhlí, málokdo ví, že v Ostravě bylo dokonce osm mlýnů, které mlely až do první světové války.

Litinový mlýnek na obilí z Filadelfie starý 124 let, mlýnek se židovskou hvězdou, na kterém se drtily obilniny začátkem dvacátého století, či litinové mlýnky značky Peugeot, které firma vyráběla dříve než automobily. Takové skvosty zahrnuje sbírka Eduarda Riedla, zakladatele ostravského Muzea Mlejn. Pět desítek převážně historických mlýnků chce sběratel představit veřejnosti. Novou muzejní expozici, kde si lidé budou moci některé mlýnky i vyzkoušet, otevře poprvé 11. listopadu. Navíc samo Muzeum Mlejn je v opravdovém mlýně. Je to nejmladší ostravský mlýn z roku 1886, uvedl Eduard Riedl v rozhovoru pro Radio Praha.

"Vybudoval ho pan Wechsberg a pan Samuely. Mlýn byl na kroupy a krupici. Už nebyl vodní, i když byl mezi dvěma mlýnskými náhony, ale byl parní, protože v roce 1886 už se jelo na páru. V Ostravě bylo v té době osm mlýnů, které mlely zhruba do první světové války."

Historii mlýnů v muzeu připomíná i vaše sbírka, i když mlýnků velmi malých.



"To jsou mlýnky na obilí a na hrubé drcení zrní. Mnohdy používaly i na kávu. My jsme naplnili muzeum informacemi o ostravských mlýnech, nalezli jsme nějaké exponáty, které připomínají dobu mlýnů. Máme tam platidla, stará zařízení, žerna, na kterých se mlelo. A přemýšlel jsem, co dál. Dospěl jsem k závěru, že když velký mlýn tam nebude, protože to nejde udělat, a navíc by se to ekonomicky nedalo zvládnout, tak jsem začal sbírat malé mlýnky."

Který z nich je nejvzácnější?

"Nejstarší mlýnek mám z roku 1876, který je z Filadelfie. Je o deset let starší než budova našeho mlýna. Je to nejzajímavější exponát."

Kolik mlýnků máte ve své sbírce?

"V současné době se to blíží padesátce. Nějaké mlýnky jsem teď vydražil na internetové aukci a jsou na cestě."

To je zřejmě jedna z možností, jak mlýnky získat, jaké jsou ty další?

"Další možnosti jsou poměrně složité. Je to návštěva starých stavení a kontaktování starších lidí, kteří ještě něco po domácnostech mají a případně buď věnují nebo půjčí."

Existuje v Česku ještě nějaká firma, která by mlýnky na obilí vyráběla?

"Byla tu firma Porkert, která vyráběla mlýnky asi 110 let. Před dvěma lety na ni byl vyhlášen konkurs, protože ji zavalilo čínské zboží. Zkopírovali jejich mlýnky a obsadili jejich trhy zbožím, které bylo výrazně levnější. Firma to neustála a zkrachovala."

Právě o soudobé mlýnky je podle Eduarda Riedla velký zájem v západoevropských domácnostech, kde je lidé běžně používají. Mlýnky už samozřejmě vypadají jinak než ty historické - jsou to vesměs dřevěné šroťáčky poháněné elektromotorem.

Foto: www.mlejn.com