Kultura i v době globalizace zůstane pojítkem českých krajanů v zahraničí
Hlavním tématem letošního setkání zahraničních Čechů, které probíhá v Národním muzeu v Praze, je kultura a její role v českých krajanských a exilových komunitách ve světě. Krajany se dlouhodobě zabývá i jedna z pravidelných účastnic těchto konferencí Milena Secká z pražského Náprstkova muzea. Milena Štráfeldová se jí zeptala, jakou má podle ní kultura v životě našich krajanů skutečně úlohu:
Hodně se tu mluví o globalizaci a v té souvislosti se samozřejmě musím zeptat, jestli má krajanská kultura i nějakou budoucnost?
"Já si myslím, že má, ale v různých oblastech a na různé úrovni. Tady to vyznělo i z referátů, že pro návštěvníky konference, kteří přijeli ze západu nebo dokonce ze zámoří, je překvapením, v jakých podmínkách žijí krajané třeba na východě nebo na Balkáně. I tam to samozřejmě bude jinak. Globalizace nejdřív zasáhne ty oblasti, které jsou na tom materiálně i technicky lépe. Ale pořád věřím, že lidský rod potřebuje setkávání a že to globalizaci trošku zmírní."
Vy jste vlastně byla účastnicí několika posledních konferencí. Vidíte tady nějaký posun, pokud jde o roli krajanů z východní Evropy? Mění se trošku?"Já jsem vlastně byla na všech konferencích, takže mohu srovnávat. Mám pocit, že na začátku se na těchto konferencích objevovali především lidé ze zámoří a ze západní Evropy. Východ a Balkán tu byl v naprosté menšině. Dnešní konference mi naopak připadá, že je tu převaha východu a Balkánu. A myslím, že to je dobře, protože zatímco zámoří a vyspělá Evropa mají úplně jiné problémy, které si už mohou řešit samy a kde už tak moc nezáleží na tom vedení nebo nějaké morální podpoře, tomu východu to pořád ještě dlužíme."
Foto: Barbora Kmentová