Platy rostou, ale pomalu

0:00
/
0:00

Průměrná mzda v Česku v letošním druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o více než 500 korun. Pozitivní vyznění této informace kalí fakt, že se tak dělo i díky klesajícímu počtu zaměstnaných lidí. Podle analytiků ale přesto lze mluvit o postupnému oživování české ekonomiky.

Foto: archiv Radia Praha
V letošním druhém kvartálu vzrostla průměrná mzda v zemi na 23.513 korun, což je o 542 koruny více, než ve stejném období loni, informoval Český statistický úřad. Nominálně tak jde o meziroční zvýšení o 2,4 procenta. Půlku z toho ale spolkla inflace, takže se reálná mzda zvýšila o 1,2 procenta.

Nejsou to vůbec velká čísla, nicméně je lze brát jako pozitivní signál, říká analytik společnosti Atlantik finanční trhy Petr Sklenář: "Růst 2,4 procenta meziročně je vlastně druhý nejnižší v historii za posledních deset let. Ten nejnižší byl 2,2 na začátku letošního roku. Odpovídá tomu, že ekonomika se velmi pozvolně, především ten trh práce, velmi pozvolně dostává z toho předchozího propadu."

Pavel Sobíšek
Opatrný optimismus má ale také svou odvrácenou stranu, která poukazuje na to, díky čemu vlastně nominální průměrná mzda rostla: "Objem vyplacených mezd v ekonomice zůstal pod loňskou úrovní. Důvodem je nižší počet zaměstnanců pobírajících mzdu nebo plat,"říká analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Dřívější vlna propouštění totiž postihovala převážně zaměstnance s nižší úrovní příjmů a jak České tiskové kanceláři řekl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek, průměrnou mzdu to statisticky posouvalo výš, aniž by zbylí pracovníci dostali přidáno.



Helena Horská
Helena Horská vzhledem k nižšímu obejmu vyplacených mezd upozorňuje, že domácnosti budou muset nadále držet výdaje na uzdě. Stát se navíc chystá vzít občanům zhruba 43 miliard korun ve formě vyšších daní nebo nižších dávek a spotřeba domácností tak podle ní velmi pravděpodobně opět poklesne.

Statistika také ukázala, že stát začíná šetřit, zatímco v soukromé sféře se projevilo oživení výroby, říká Horská a upřesňuje: "Podle dostupných statistik se zvyšovala mzda především v průmyslu, ale také ve stavebnictví. Stabilní nárůst mezd ještě v letošním roce zaznamenali také zaměstnanci státní správy."



Při nastoupené tendenci by celoroční růst mezd mohl podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka dosahovat 2,5 až 3 procent. Ovlivnit ho ale může očekávané zpomalení světové ekonomiky a jeho dopad na české hospodářství. A Helena Horská z Raiffeisenbank k tomu dodává:

"Případné ochlazení ekonomiky by nějaký výraznější nárůst průměrných mezd v české ekonomice určitě brzdil. Nemyslím si, že by mzdy měly v letošním roce růst rychleji, než poroste ekonomika, popřípadě produktivita práce. Nečekám tedy růst průměrné mzdy přesahující tři procenta. Spíš si myslím, že růst průměrné mzdy se bude držet okolo dvou procent."