Pře o zákoník práce
Když už má jít vláda kvůli zákoníku práce do střetu s odbory, tak ať to stojí za to, prohlásil premiér Petr Nečas poté, co za málo ambiciózní označil návrh zákona z pera ministra práce Jaromíra Drábka. Než se kabinet postaví před zaměstnavatele a odboráře, budou si věc ještě vyjasňovat koaliční strany.
Největší strašák Nečasova návrhu, výpověď bez udání důvodu, ale podle Nečase nikdy nebyla na pořadu dne, nikdy nebyla součástí tohoto návrhu a nikdy vládou předložena nebude. V Drábkově návrhu mu ale chybí podpora částečných pracovních úvazků a větší pružnosti pracovního trhu.
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek se však hájí: "Koaliční shoda byla vyjádřena koaliční dohodou a pro mě je to základní dokument, z kterého vychází i programové prohlášení vlády. Tedy pro mě tím základním dokumentem, kterým se musím řídit jako ministr, je programové prohlášení vlády. A já podle tohoto programového prohlášení vlády budu postupovat."Strana TOP 09 se v úterý postavila za svého ministra a její předsednictvo s odkazem na koaliční dohody zdůraznilo, že kvůli řádnému schválení státního rozpočtu je nutné, aby novela zákoníku práce nabyla účinnosti už od 1. ledna příštího roku. Úvaha premiéra Nečase totiž vedla k tomu, že se zákoníkem by se mělo důkladněji pracovat i za cenu pozdějšího schválení.
ODS a TOP 09 tak budou muset nejprve dosáhnout vzájemné shody, aby mohli přijít s výsledkem před sociální partnery, kteří mají ke shodě více než daleko. Zaměstnavatelé jsou totiž pro razantnější změny podle Nečasova návrhu, říká prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl:"Problém zákoníku práce je, že je nefunkční. A my máme dneska půl milionu nezaměstnaných a pouze zpružněním trhu práce budeme schopni dávat lidem práci. A budeme se vyhýbat tomu, že tady bude fungovat švarcsystém a stát bude přicházet o peníze na sociálním a zdravotním pojištění. Takže je to krok správným směrem, jakkoli chápu, že se to odborům nemusí líbit, tak to je jejich profesionální činnost."
A odbory otevřeně varují před úvahami o změně zákoníku práce v duchu staršího, Nečasova návrhu. Pokud se k němu vláda přikloní, podle předsedy odborového svazu KOVO Josefa Středuly na sebe odpověď odborářů nenechá dlouho čekat:"Nemyslím, že bych své členy naváděl k tomu, aby během několika týdnů byly nějaké velké protestní aktivity. My se budeme snažit samozřejmě s vládou domluvit. Ale jestliže to vláda bude chtít dělat tak, jak je momentálně mediálně naznačeno, to znamená že ten návrh zákoníku, který předložil pán ministr Drábek, je slabý a je potřeba silnější, tak v tom případě si myslím, že právě ti, kteří se vždycky chovali slušně, poctivě, kteří poctivě pracovali, tak ti se tentokrát budou opravdu vehementně bránit."