Zdravotnické odbory nesouhlasí se změnami platových tarifů
Námitkám odborářů proti plánovaným škrtům jsme už několikrát věnovali, informovali jsme o připravovaných protestech i jejich stanovisku k novému chystanému zákoníku práce. Ve čtvrtek předali odboráři své výhrady k úpravě platových tarifů zaměstnanců ve veřejné sféře ministerstvu práce a sociálních věcí.
Změny v tarifech kritizují také zdravotnické odbory a Česká lékařská komora.
Místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková říká, že chtějí zachovat současný systém.
"Například sestra ve zdravotnictví v desáté platové třídě, to je taková klasická sestra, která pracuje samostatně, celoživotně se vzdělává, tak při té původní tvrdé variante by na svém platovém tarifu přišla až o 9 600 korun a v tomto materiálu, který jsme měli ve čtvrtek na stole, tak je to až přes 10 000 korun. To je pro nás nepřípustné, já tomu vůbec nerozumím, že jsme tento materiál obdrželi."Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka jde o vzkaz ministerstva lékařům, že si buď vybojují důstojné platy silou, nebo emigrují. Lékařům by mohl klesnout plat měsíčně až o 14 tisíc korun, upozorňuje Kubek.
"Primář s dlouholetou praxí větší než 32 let, který dnes jako základní plat vydělává 33 240 korun by měl měsíčně přijít o 14 tisíc korun a plat těchto plně kvalifikovaných lékařů by se měl snížit o 42%. Ty návrhy jsou zcela mimo realitu."
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek ale říká, že si lékaři návrh špatně interpretují."Ve skutečnosti je to tak, že ten návrh právě směřuje k tomu, abychom například kvalitní lékaře byli schopni lépe zaplatit. Lékaři už v dnešní struktuře mají poměrně výrazný rozdíl mezi přiznaným tarifem a celkovým platem. A my jenom dáváme větší motivaci, větší možnost zaměstnavatelům, aby ty skutečně kvalitní lékaře zaplatili ještě lépe."
Debaty o nových tarifech ještě nejsou u konce, odboráře čeká mimo jiné jednání s ministrem Drábkem i premiérem Petrem Nečasem.